Slzy jsou stále vnímány jako projev zženštilosti a změkčilosti. S oblibou tak při výchově synů rodiče opakují, že kluci a muži nepláčou. Je to však mýtus, jehož kořeny se teď pokusili podkopat vědci z Velké Británie. U mužů a žen měřili fyziologické projevy emocí. A při sledování dojemných videí měli muži dvakrát silnější reakce než ženy. Přestože navenek možná neplakali a své emoce skrývali.
Ale ve shodě s pohlavními stereotypy ženy mnohem ochotněji přiznávaly, že se cítí dojemným videem dotčeny a strženy. Ačkoli jejich reakce byla dvakrát slabší než u mužů. Ti se snažili dojetí zapírat, třebaže jejich fyziologická reakce byla silná. Přístroje měřící tyto reakce pánové neoklamali navzdory tomu, co se snažili sami tvrdit.
„Pohlavní stereotypy týkající se mužů jsou stoické a společnost posiluje domněnku, že jsou ženy emocionálními tvory každodenní konzumací médií a společenskými styky. Máme tendenci přílišně zjednodušovat a přehánět vnímané rozdíly mezi muži a ženami a záměrně zdůrazňujeme ty důkazy řady studií, které podporují existující pohlavní stereotypy. Náš výzkum naznačuje, že muži cítí emoce stejně jako ženy, někdy dokonce silněji, ale jsou méně ochotní tyto emoce vyjadřovat kvůli očekáváním společnosti,“ tvrdí neuropsycholog David Lewis ze společnosti Mindlab.
Sledujte nás na sociálních sítích: