Co dělat, když vyprchá ZAMILOVANOST?!

Šimrání v břiše, zrychlený tep a mrazení po celém těle. To jsou jen některé projevy zamilovanosti, s nimiž se všechny páry v průběhu několika let soužití musejí rozloučit. Podle australské psycholožky Désirée Spierings však existuje pomoc. A tou je boj se stereotypy a především zvedání si adrenalinu ve dvojici. Právě strach vyvolaný dobrodružstvím totiž připomíná stav zamilovanosti.

A pokud jej partneři provozují spolu, pak to posiluje jejich propojení. „Zamilovanost nemůže trvat věčně, protože jinak by člověk nezačal fungovat normálně. Při zamilovanosti jsme příliš posedlí druhým, ale to se časem změní. A nejsme v tom sami,“ tvrdí Spierings.

Jiskření a zamilovanost na počátku vztahu jsou vyvolány především hormony – dopaminem, norepinefrinem, fenyletylaminem, estrogenem a testosteronem. Tyto hormony a jejich směs hrají určitou roli také při vzniku závislosti, proto jsme na počátku vztahu a během zamilovanosti doslova posedlí protějškem a závislí na jeho přítomnosti vedle nás.

Čím více času trávíme spolu, tím se hladina těchto hormonů pomalu snižuje a začínáme protějšek vidět realisticky. Ach, on má trochu bříško, ona chodí pořád v kalhotách,“ tvrdí Spierings s tím, že většina dlouhodobých vztahů prochází třemi fázemi.

První je chtíč, kdy dominuje sexuální touha. Dva lidé se potkají a dokonale se přitahují, jiskří to mezi nimi, vyplaví se řada hormonů a oni po sobě touží především sexuálně. Postupně roste emocionální propojení a vzrůstá přitažlivost. Nastává období velké zamilovanosti, kdy jsou partneři do sebe šíleně zamilovaní. Nemůžou se jeden druhého dočkat a chtějí se pořád milovat. Pak přichází nejdůležitější fáze, tou je attachment neboli připoutání. Tehdy vzniká, nebo taky ne, pevné láskyplné pouto, které se opírá především o hluboké přátelství. Partner je především oním „parťákem“. Jenže s tím klesá produkce hormonů, mizí zamilovanost a touha pořád se milovat.

Jak vztah pokračuje, většinou přichází dvojice o chtíč a přitažlivost. Ale připoutání zůstává,“ tvrdí Spierings. Nastává podle ní období, kdy oba partneři chtějí více sexu, ale spolu ho neprovozují. V tu chvíli je potřeba začít na vztahu pracovat a především bojovat se stereotypy a zažívat vzrušení. Nejlépe z dobrodružství.
Pocity při prvním setkání s partnerem či partnerkou, kdy se do nich člověk zamiluje, se podobají pocitům, které člověk zažívá při mírném strachu a vzrušení z adrenalinového dobrodružství. Někomu stačí horor v kině, jiný potřebuje projet horskou dráhu další skočit s padákem ze čtyř kilometrů nad zemským povrchem.

Kanadští vědci provedli v sedmdesátých letech experimentální výzkum. Nechali přejít dvě skupiny mužů přes most. Jedna šla po bezpečném mostě nad soutěskou, druhá na velmi vratkém s chabým zajištěním. První skupina nezažívala žádný strach, druhá naopak značný. Na konci mostu čekala atraktivní studentka psychologie, která muže zpovídala pro fiktivní studii. A nabídla jim také své telefonní číslo pro případ dodatečných otázek. A kdo jí zavolal? Především muži za vratkým mostem, kteří prožili před setkáním s ní strach. Později i další studie prokázaly, že při strachu z dobrodružství se do těla vylévají podobné hormony jako při zamilovanosti.

To však neznamená, že k zajištění fungujícího vztahu je nutné partnera děsit či týrat strachem. Nikoli. Ale je důležité společně zažívat něco nového a dobrodružného. Míra dobrodružnosti záleží na psychické a fyzické síle obou jedinců.

„Jsme stvoření milující zvyky a návyky, jakmile se nám něco líbí, upneme se k tomu, to se také týká rande s partnerem. Často chodíme do stejné restaurace, do stejného kina, do stejného parku, na stejné výlety. Ale změna trasy procházky, vyhledávání nových restaurací a nové aktivity jsou činnosti, které vytvářejí pocit vzrušení a hlavně zvyšují přitažlivost ke stálému partnerovi,“ tvrdí doktorka Spierings.

Dvojicím ve své poradně doporučuje, aby si oba partneři vytvořili seznam deseti aktivit, které by chtěli zkusit se svým protějškem.

Poblouznění je přirozený způsob, který dává dvojice dohromady, ale jakmile spolu žijí, tvoří si pouto a pocit poblouzení není už důležitý. Tento pocit může dvojice znova získat, ale vyžaduje to práci a úsilí,“ tvrdí Spierings.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:57
3 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:42
4 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:16
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat