Britští sociologové tvrdí, že dnešní dvacátníci jsou první generací, v níž nebude manželství většinovou záležitostí. Téměř polovina této generace nikdy nevstoupí do institutu ošetřeného státními zákony. Ačkoli budou tvořit vztahy, dvojice budou žít na hromádce bez oficiálních závazků.
Z mnoha rozličných důvodů nevstoupí do manželství nikdy sedmačtyřicet procent žen a osmačtyřicet procent mužů, kterým je dnes dvacet. Tvrdí to sociologové z britské organizace Marriage Foundation.
Jejich rodiče a prarodiče, kteří se narodili mezi druhou světovou válkou a šedesátými roky, se brali v mnohem vyšší míře. Z této generace – v rámci Spojeného království – do manželství vstoupilo sedmaosmdesát procent mužů a dvaadevadesát procent žen.
Trend ze Spojeného království odráží situaci z většiny zemí Evropy, především v západních kulturách.
Při odhadování ženatosti a vdanosti mužů a žen, kterým je dnes mezi dvaceti a třiceti roky, se vychází z dlouhodobých trendů. Podle nich z této generace vstoupí do manželství jen dvaapadesát procent mužů a třiapadesát procent žen.
Podle odborníků za to může především uvolnění morálky a s tím související soužití mladých lidí od rané dospělosti. Dříve bylo nevídané, aby dvojice spolu žila před svatbou. Dnes si páry zakládají společné domácnosti krátce po seznámení, žijí tak řadu let a už nemají touhu vstupovat do manželství. Odrazují je také časté rozchody a především rozvody.
Sledujte nás na sociálních sítích: