Vztahu prospívá slepá víra, že je protějšek atraktivnější. Většina lidí si to myslí alespoň ve chvíli, kdy se bláznivě zamiluje. Tedy že je protějšek atraktivnější. Pokud si to myslí i po vyprchání zamilovanosti – bez ohledu na skutečnost, zda to pravda je, či nikoli – pak má vztah větší šanci přečkat testování časem. Partneři, kteří si myslí, že je protějšek atraktivnější, jsou ve vztahu spokojenější a nepomýšlejí na zálety.
„Když jste zamilovaní, idealizujete si lidi, které milujete. Hodnotíte partnera jako atraktivnějšího. Z hlediska evoluční psychologie je to zásadní. Myslíte si, že pro sebe děláte to nejlepší. Obecně máte lepší pocit, když si myslíte, že máte vedle sebe někoho neskutečně atraktivního, máte z toho radost a podporuje to vaše sebevědomí. Pokud si partnera neidealizujete, pak je tam pravděpodobně něco v nepořádku,“ tvrdí doktor Viren Swami z University of Westminster v Londýně.
Podle Swamiho lze stabilitu vztahu určit přesně podle toho, jak si člověk partnery idealizuje. „Téměř to naznačuje, kolik lásky v tom vztahu je,“ tvrdí.
Ačkoli nejvíce lidé podléhají idealizaci a slepému vnímání partnera během prvních tří měsíců vztahu, neopouští je tato vlastnost ani ve vysokém věku. Jedná se o formu haló efektu, což znamená, že když někoho vnímáme jako osobu s atraktivní osobností, vnímáme ho většinou jako fyzicky atraktivního.
„Pomocí pozitivních iluzí si partneři mohou posilovat pocit bezpečí, zveličovat závazek a znevažovat naopak alternativní partnery, čím se stabilizuje pouto dlouhodobého vztahu,“ tvrdí psychologové z University of Groningen, kteří se významem iluzí o partnerovi zabývali.
Sledujte nás na sociálních sítích: