Klíšťata existují na Zemi již více než 350 milionů let. V průběhu evoluce se velmi dobře přizpůsobila nejrůznějším extrémním podmínkám, a tak zničit klíště jednou provždy může být problém i pro rozumného člověka vybaveného soudobou technikou.
Jak moc je to těžké, ukázaly testy odolnosti klíšťat: klíšťata v pračce, v bytě, v akváriu a v mrazáku. Houževnatý nepřítel se zkrátka jen tak nevzdá.
Klíšťata v pračce
Co se vlastně stane s klíšťaty, která se nám venku uchytí na oblečení a doma je nevědomky strčíme do pračky? O tom nás informuje výsledek „pracího testu“, který stejně jako ostatní zde uvedené testy provedla redakce německých internetových stránek věnovaných klíšťatům a klíšťové encefalitidě. Ukázalo se, že běžné praní na čtyřicet stupňů klíšťatům téměř nevadí. Přežila ho všechna vývojová stadia – larvy, nymfy i dospělá klíšťata. Pouze praní na šedesát stupňů, nebo dokonce použití sušičky se ukázalo být pro klíšťata bez výjimky smrtelným.
Klíšťata v domácnosti
Lidské obydlí v žádném případě neodpovídá ideálnímu stanovišti klíštěte. Není v něm žádná hrabanka, žádná tráva a vlhkost vzduchu je příliš nízká. Přesto pokud si do bytu omylem zavlečeme klíště, může v něm podle testu i bez potravy vydržet několik dní – maximum bylo deset.
Klíšťata pod vodou
Klíšťata milují vlhkost. Jak dlouho ale přežijí pod vodou? Výsledky „akváriového testu“ byly poměrně šokující: klíšťata přežijí pod vodou až tři týdny, a některé larvy klíšťat se dokonce pod vodou mohou proměnit v nymfy, a přejít tak do dalšího vývojového stadia! Z těchto výsledků je zřejmá především jedna věc: odstraněná klíšťata, která s oblibou házíme do odpadu umyvadla nebo záchodové mísy, se neutopí. Co se s nimi potom stane, však zatím není jasné – záchodový test dosud nikdo neprovedl.
Klíšťata v mrazáku
Obrovskou odolnost klíšťat dokazuje především „mrazákový“ test. Čtyřiadvacet hodin při teplotě minus dvanáct stupňů není pro malé roztoče žádný problém.
Zdroj: www.klistova-encefalitida.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: