S rostoucí obavou o dopad online prostředí na duševní zdraví se objevují otázky, zda je nutné se od sociálních sítí zcela odříznout. Ale prý ne! Jen to chce změnu přístupu.
Žijeme v digitální době, proto se hranice mezi online a offline světem stále rozmazávají a někdy nejsou vidět už vůbec. Sociální média se stala natolik velkou součástí našich životů, že pro mnoho lidí představují primární způsob komunikace, zábavy, sdílení i budování identity. Průměrný uživatel, především pak mladší generace, je využívá takřka pět hodin denně (1). To pro psychiku může být už příliš.
Virtuální spojení jako důvod deprese
I když neexistují žádné konkrétní důkazy, které by přímo spojovaly sociální média s nárůstem problémů duševního zdraví, některé studie (2) naznačují, že čím více prostoru jim lidé věnují, tím jsou náchylnější k depresím, úzkostem a nízkému sebevědomí. Jako logické řešení se jeví jediné – zrušit svůj účet, zcela se odpojit a mít takzvaně klid. Až tak radikální to ale být nemusí. Kanadští vědci z Univerzity Britské Kolumbie se domnívají, že klíčem není opuštění sociálních médií ani výrazné zkrácení času na nich tráveném, ale změna přístupu používání (3). Jak si tedy i s nimi „zachovat zdravý rozum“?
Všímavost a čistka všeho negativního
Aby se lidé tyto komunikační kanály naučili bezpečněji používat, studie kanadských expertů jim navrhla čtyři kroky, jak toho dosáhnout. Prvním byla reflexe a všímavost ‒ účastníci si měli více uvědomovat, jaké online momenty jim přinášejí radost a které naopak způsobují stres. Respondenti si také opakovali, že virtuální svět je idealizovaný a nereflektuje realitu, čímž omezili škodlivé srovnávání se s ostatními. Následovalo důkladné pročištění kanálů, tedy odstraňování sledovaných účtů, které vyvolávaly negativní emoce. Posledním krokem bylo aktivní zapojení, kdy se dobrovolníci zaměřili na kvalitní osobní interakce s přáteli a rodinou, namísto pasivního projíždění po sítích. Většina z nich poté uznala, že se díky těmto krokům cítí mnohem lépe.
Zdroje: (1) www.news.gallup.com/poll/512576/teens-spend-average-hours-social-media-per-day.aspx, (2) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10129173/#:~:text=Account%20count%20and%20risk%20of,media%20networks%20being%20used18.
Sledujte nás na sociálních sítích: