Ne, muži nutně nepotřebují mít po svém boku růžovou princeznu a ženy zase vytesaného modela. Jak jen jsme na tohle přišli? Představy o ideálním partnerovi tak dostávají trhliny.
O tom, zda je láska skutečně slepá, bychom mohli dlouze polemizovat. Ať se to někomu líbí, nebo ne, fyzická přitažlivost sehrává při seznamování stále důležitou roli, což potvrzují i vědci (1). Drobnou komplikací však je, že pro obě pohlaví znamená atraktivita něco docela jiného, čímž se značně rozcházejí i domnělé vzájemné preference. Vždyť my vlastně nevíme, co se tomu druhému líbí!
Jsme úplně mimo mísu
Když si představíte dlouhé husté blonďaté vlasy, princeznovský tvar obličeje, plné rty k zulíbání, proklatě dlouhé řasy a obrovské oči, co vám z toho vyjde? Panenka Barbie – a po tomto typu přece muži šílí, že? Ženy se zase na ulici stoprocentně otočí za svalnatým alfa samcem, co má ostře řezané rysy a je tedy ztělesněním sexy mužnosti. A to je přesně ono. Zatímco něžné pohlaví se domnívá, že u toho silnějšího frčí jemné panenky, silnější bývá přesvědčené, že to slabší vyžaduje „vytesané čelisti“. Šeredně se tak pletou všichni.
Je to úplně jinak
Na tuhle zajímavost přišel výzkumný tým ze Spojeného království, který požádal 144 dobrovolníků okolo 22 let, aby upravili 3D model mužského nebo ženského obličeje tak, aby odpovídal „obecně preferovanému vzhledu“. Cílem bylo zjistit, co se dnes považuje za nejatraktivnější, a to jak pro krátkodobé, tak i dlouhodobé vztahy. „Prokázali jsme značný rozdíl mezi tím, jak muži a ženy předpokládají, že okolí vnímá atraktivitu, zejména pokud jde o rysy obličeje,“ uvedli autoři v poznatcích, o nichž informoval časopis PLOS One (2). Tento chybný úsudek prý pravděpodobně pochází z nerealistických společenských standardů krásy a příliš dokonalé umělé inteligence. Tak si to shrneme – víme, že atraktivita je důležitá, ale už si nejsme jistí, co pro pány i dámy atraktivní vlastně je. Tím se nám seznamování asi dost komplikuje.
Zdroje: (1) www.psychologytoday.com/us/blog/dating-and-mating/201701/why-physical-attraction-matters-and-when-it-might-not, (2) www.journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0310835
Sledujte nás na sociálních sítích: