„Chytit“ klíště na vlastní zahradě není vůbec nic neobvyklého. Dokonce i v městských parcích a zahradách se klíšťata postupně zabydlují a cítí se tam jako doma. Přesto platí, že není zahrada jako zahrada a vhodnou úpravou zeleně můžeme výskyt nezvaných hostů kolem svého domu výrazně omezit.
Anglickým trávníkem proti klíšťatům
Obecně je možné říci, že čím je zahrada upravenější, trávník kratší a keře zastřiženější, tím méně se na ní bude klíšťatům dařit. Je to proto, že bujná a neupravená vegetace zadržuje větší množství vlhkosti a poskytuje klíšťatům potřebný úkryt a především stín. Klíšťata milují vlhkost, dokážou dlouhou dobu přežít i pod vodou, naopak přímé slunce s nízkou vzdušnou vlhkostí je pro ně během krátké doby smrtelné.
Ze zastřiženého trávníku je také potřeba pečlivě a pravidelně odstraňovat spadané listí a zbytky posečené trávy, neboť ty také zadržují vlhkost a vytvářejí klíšťatům vhodné prostředí k životu.
Raději kameny než křoví
Klíšťata se velmi dobře pohybují ve vysoké trávě nebo křovinatém podrostu. Naopak dostat se přes kamínky, štěrk nebo přes dlažbu pro ně může být nepřekonatelný problém. Pruhy z kamínků, písku nebo dlážděné cestičky proto umístěte všude tam, kde si přejete vytvořit ochrannou bariéru proti vniknutí nezvaných roztočů. Například kolem vstupních dveří nebo po obvodu trávníku, zvláště v místech, kde pravidelně sečený trávník sousedí s křovinatou nebo jinak zarostlou a vlhkost zadržující plochou.
Zabraňte vstupu zvířat
Zvířecí hostitelé jsou pro klíšťata důležití pro dokončení jejich rozmnožovacího cyklu, a tak v místech, kde se hojně vyskytuje vysoká zvěř, je často i velké množství klíšťat. Proto je vhodné zahradu dobře oplotit, stromky chránit proti okusu a nenechávat na pozemku ani v jeho blízkosti nic, co by vysokou zvěř mohlo lákat.
Zdroj: www.klistova-encefalitida.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: