Pokud vám jako těhotné lékař doporučil kyselinu listovou, věřte, že jeho rada má své opodstatnění. Tato látka nesnižuje jen riziko vývojových vad plodu, také posiluje verbální a behaviorální dovednosti vašeho pokladu, což se projeví až v pozdějším věku.
Těhotenství je období plné naděje a očekávání, během něhož si každý budoucí rodič přeje, aby jeho dítě bylo zdravé a šťastné. V posledních letech se stále častěji objevují názory, že výživa matky má na vývoj mozku plodu a jeho kognitivní schopnosti zásadní vliv. Jednou z látek, která se v této souvislosti zmiňuje, je kyselina listová.
Brilantní slovní zásoba i snazší učení
„Studie, kterou jsme provedli, přináší nové poznatky. Ukazují pozitivní souvislost mezi užíváním kyseliny listové v raném těhotenství a zdravotními výsledky dětí. Prokázalo se, že tato látka posiluje jejich verbální a behaviorální dovednosti v době, kdy dosahují věku 6 let. Nezaznamenali jsme přitom žádné negativní účinky, a to ani při vyšších dávkách," uvedl hlavní autor, kterým je profesor neurologie ze Stanfordské univerzity a člen Americké akademie neurologie Kimford J. Meador (1).
Stačí tak málo
Kyselina listová je syntetická forma folátu, tedy vitaminu B, který se přirozeně nachází v listové zelenině, vejcích, brokolici a citrusových plodech. Nezbytná je pro všechny, ale nejvíce důležitá bývá právě pro nastávající rodičky i ženy, které se o početí teprve snaží. Z výzkumů (2) jasně vyplývá, že doplňky stravy s jejím obsahem konzumované před těhotenstvím a během prvního trimestru významně snižují riziko závažných vrozených vad postihujících mozek a míchu, přičemž zlepšují celkové zdraví matky i dítěte. V současné době je doporučená denní dávka pro většinu gravidních 0,4 miligramu, ovšem některým ženám, jako jsou například ty s epilepsií, může být být navrhováno o něco větší množství (3).
Naděje při autismu
Ačkoli se uvedená živina jeví jako nejprospěšnější před samotným početím a během počátečních 90 dnů těhotenství, existují všeříkající důkazy, že pomáhá i po narození, a to zejména autistickým dětem. Zaznamenán je třeba případ (4), kdy tříletý chlapec s neverbálním autismem svá první slova pronesl pouhé tři dny poté, co mu byl podán leukovorin – levný generický lék odvozený od kyseliny listové.
Zdroje: (1) www.nypost.com/2025/03/07/health/this-pregnancy-supplement-can-make-your-baby-smarter-study/, (2) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3218540/, (3) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9513705/, (4) www.nypost.com/2025/02/18/health/nonverbal-autistic-child-speaks-after-using-generic-chemo-drug/
Sledujte nás na sociálních sítích: