Jedno rčení praví: Posnídej jako král, poobědvej s přítelem a večeři dej nepříteli. Moudrost staré poučky je potvrzována i současnými lékařskými výzkumy. Čím méně toho člověk sní pozdě odpoledne a večer, tím lépe pro jeho zdraví. A mlsání a konzumace před spaním by se měly vyhnout především ženy. Čím kratší doba uběhne mezi posledním jídlem a odchodem na lůžko, tím vyšší riziko rakoviny prsu jim hrozí.
„Konzumace jídel v pravidelném čase a pojídání večeře v brzkých večerních hodinách naopak riziko snižují. Čím déle to trvá od doby, kdy člověk sní poslední jídlo, než ulehne na lůžko, tím lépe. Nejvydatnější má být naopak snídaně,“ tvrdí vědci z University of California v San Diegu.
Podstatný je přitom odstup mezi večeří a snídaní. Čím delší je doba nočního půstu, tím mají ženy lepší hladinu krevního cukru. A také nižší riziko rakoviny prsu. Naopak nejhůře jsou na tom ženy, které v noci téměř nehladoví. Tedy večeří velmi pozdě večer a snídají velmi brzy ráno.
„Většina doporučení dietologů v prevenci rakoviny se zaměřuje na omezení konzumace červeného masa, alkoholu a rafinovaných sacharidů… Nové důkazy naznačují, že kdy a jak často jíme, může hrát v prevenci rakoviny také významnou roli,“ tvrdí jedna z autorek doktorka Ruth Pattersonová ze San Diega.
Sledujte nás na sociálních sítích: