Pověrčivost je typickou vlastností člověka. Napříč věky a kulturami lidé vytvářeli pověry, jimiž se snažili řídit. Věří totiž, že když něco učiní, bude to mít důsledky – příznivé či nepříznivé. A tak tuto věc nedělají, nebo dělají záměrně. Ovšem jako u každého mýtu ani v tomto případě důslednost nevychází stoprocentně. Psychologové z Kansasu tvrdí, že pověry v lidské společnosti vznikají, udržují se a šíří jen proto, že my lidé prostě nechceme přistoupit na nepředvídatelnost osudu a snažíme se ho řídit.
„Pověrčivé chování je způsob, jimž si lidé myslí, že můžou ovládat svůj osud, když vykonají určité chování či úkol přesně daným způsobem, tak sníží úzkost z budoucnosti či přímo zvýší šanci, že se jejich přání naplní,“ tvrdí docent Don Saucier z Kansas State University.
Lidé věří pověrám, protože se tak snaží obnovit některé předpovědi a ovládat svůj svět.
„Nevědět, co se stane, je pro mnoho lidí velmi nepříjemné a vyvolává to v nich úzkosti, proto se začnou chovat pověrčivě, aby ulevili od této úzkosti a zvýšili si šance na lepší budoucnost. Která nastane, jak věří, poté, co vykonají správný sled úkonů a budou se správně chovat,“ dodává Saucier.
A pověrčivé je každé chování, které si člověk spojuje s pozitivním či negativním výsledkem svého konání.
Sledujte nás na sociálních sítích: