Čím intelektuálně náročnější zaměstnání, tím silnější mozek a nižší pravděpodobnost poruch jeho funkcí. Pokud práci měnit nehodláte, zaměřte se alespoň na pravidelnou fyzickou aktivitu. Stačí se jí věnovat jenom o víkendech.
Pouhá občasná zapomnětlivost či úplná ztráta paměti, problémy s orientací v prostoru i čase, zpomalené rozhodování nebo těžkosti při řešení každodenních záležitostí. Co si budeme povídat, jsou to věci, kterých se dočkat určitě nechcete. Víte, co by vás toho mohlo ušetřit? Práce! Ale ne ledajaká.
Hlava potřebuje trochu „zavařit“
Zdá se, že vědci objevili další recept na duševní pohodu i ve zralejším věku. Jejich nová studie (1) odvážně naznačuje, že intelektuálně náročná zaměstnání vyžadující pravidelnou mentální stimulaci mohou k ochraně před kognitivním poškozením významně přispět. „Ať už jde o profesi, jenž se zaměřuje na analytické myšlení nebo častou interakci s novými informacemi, přesně tohle udržuje mozek v kondici a pomáhá vytvářet takzvanou mozkovou rezervu, která může předejít i demenci,“ pochvaluje si britská expertka v oblasti epidemiologie a hlavní autorka výzkumu Aswathikutty Gireesh (2). Svou roli tu kupodivu sehrávají i finance. Jejich dostatek mozek vážně docení.
Přišel čas zbohatnout
Odborný tým jmenované vědkyně sledoval téměř deset let bezmála 8500 dospělých ve středním věku s cílem zjistit, jak socioekonomické faktory ovlivňují jejich kognitivní zdraví. Účastníci nejprve vyplnili dotazníky o svých pracovních podmínkách, příjmech a celkové životní situaci. Zároveň byly sledovány jejich duševní funkce, a to na základě lékařských diagnóz, výsledků testů a vlastních popisů příznaků. Z dat následně vyplynulo, že nižší riziko rozvoje demence i mírné kognitivní poruchy vykazují jedinci s vyššími příjmy. Jenže co když je nemáte? A vlastně ani to intelektuálně náročné zaměstnání? Pak je třeba bojovat jinými zbraněmi.
Rizika lze vypotit
Odbornici naštěstí mají i preventivní plán B. Je jím pravidelná fyzická aktivita, která mozku i všem jeho funkcím prokazatelně svědčí (3). Dobrou zprávou je, že nemusíte v maximálním nasazení sportovat každý den, prý to bohatě stačí jen o víkendu. Je jedno, zda zvolíte víkendové procházky, cvičení nebo jinou pohybovou aktivitu, každá hodina, kterou věnujete svému tělu, se vrátí ve formě silnějšího a zdravějšího mozku.
Zdroje: (1) www.eurekalert.org/news-releases/1063198?, (2) www.nypost.com/2024/11/01/lifestyle/wealthy-educated-professionals-have-lower-dementia-risk-study/, (3) www.bjsm.bmj.com/content/early/2024/09/26/bjsports-2024-108460
Sledujte nás na sociálních sítích: