Racionalisté nechtějí o intuici ani slyšet. Ale pokud jde o odhalování lží, jsou racionalisté mimo mísu. Zatímco lidé řízení intuicí a umějící ji využívat odhalí lháře téměř vždy, lidé řízení pouze rozumovostí, jsou v tomto úspěšní jen ve třiačtyřiceti procentech případů. Podle kalifornských vědců je ideální tudíž kombinovat obojí.
„Vědci zjistili, že když jde o odhalování podvodu, automaticky vyvolané pocity mohou být mnohem přesnější než vědomé a rozumové rozebírání,“ píše britský list Daily Mail.
Lidé se snaží rozumem analyzovat chování lháře a podvodníka. Využívají k tomu stereotypy chování lháře – vyhýbání se očnímu kontaktu apod. Jenže lháři a podvodníci mohou být mnohem obratnější a tyto prvky chování ovládat.
V řadě experimentálních výzkumů bylo prokázáno, že lidé jako racionální detektor lži selhávají a přesnost odhadu lhaní je u nich jen s úspěšností třiačtyřicet procent. Jsou však mezi námi lidé, kteří mají silně rozvinout intuici, mimosmyslové vnímání či šestý smysl. A ti jsou v odhalování lží přesnější. Kdo tudíž poslouchá vnitřní hlas a s intuicí spolupracuje, ten má vyhráno.
„Výsledky naší experimentální studie poskytují novou optiku nahlížení na výzkum sociální percepce a naznačují, že minimálně s ohledem na odhalování lží jsou nevědomé a instinktivní síly velmi důležité při hodnocení přesnosti mezilidských vztahů,“ tvrdí doktorka Leanne ten Brinke z University of California v Berkeley.
Sledujte nás na sociálních sítích: