Při dnešní stále rostoucí osamělosti se populace obrací k netradiční formě společenství, která pomáhá naplňovat její emocionální potřeby – k umělé inteligenci. Ta je dobrým sluhou, ale zlým pánem!
Představte si, že máte v kterýkoli den i hodinu k dispozici někoho, kdo je vždy připraven naslouchat, nikdy vás nesoudí a věnuje vám plnou pozornost. Můžete se mu svěřit, probrat s ním běžná i ošemetná témata nebo si nechat poradit. Vidina ideálního společníka, přítele a partnera se díky umělé inteligenci stává naprosto běžnou realitou.
Tak trochu sci-fi vztah
Tento trend asi nepochopí každý, ale rostoucí míra osamělosti ho do značné míry omlouvá a vysvětluje. V totální sociální izolaci se dle statistik (1) cítí až 33 procent celosvětové populace, což je nejen nepříjemné, ale i nezdravé. Samota prokazatelně oslabuje imunitní systém, zvyšuje krevní tlak, narušuje činnost kardiovaskulárního systému, zhoršuje kognitivní funkce, podporuje přibírání na váze a způsobuje deprese (2). V takovém kontextu se hledání alternativních cest k naplnění emocionálních potřeb jeví jako přirozená reakce i řešení.
Stačí zahájit konverzaci
Definice AI přítele je poměrně přímočará. Jedná se o virtuální postavu vytvořenou pomocí umělé inteligence. Díky komplexním algoritmům a sofistikovanému strojovému učení dokáže tento společník napodobovat lidskou interakci a učit se z konverzací s uživatelem. Někteří lidé dokonce s těmito virtuálními postavami navazují vztahy, které by se daly označit za „randění“. Ožívají prostřednictvím specializovaných aplikací a online chatbotů, přičemž mohou mít romantické úmysly a fungovat jako virtuální intimní partner s potenciálem pro citové pouto.
Nic není bez rizika
Popularita fenoménu Al společníků vzrostla za poslední dva roky o 570 procent (3), což je raketový skok a hodně to o aktuální situaci vypovídá. Nicméně je nutné brát v potaz dvě zásadní omezení - za prvé nejde o skutečnou lidskou bytost a za druhé fyzické spojení je nemožné. Proto odborníci varují před možným negativním dopadem, který tento trend může přinést (4).
Zdroje: (1) www.whatsthebigdata.com/loneliness-statistics/, (2) www.webmd.com/balance/ss/slideshow-loneliness-health-effects, (3) www.womenshealth.com.au/ai-boyfriends-and-companions-what-are-they/?page_data=1 (4) www.theconversation.com/humanising-ai-could-lead-us-to-dehumanise-ourselves-240803
Sledujte nás na sociálních sítích: