Antibakteriální mýdla jsou cenově dražší, protože spoléhají na to, že lidé stále věří tomu, že je zbaví choroboplodných zárodků lépe než mýdla klasická. Jenže obyčejné mýdlo a teplá voda zbaví ruce a tělo bakterií stejně dobře jako to antibakteriální. Jeho účinná látka triclosan přitom neúčinkuje proti virům, které jsou častějším původcem onemocnění včetně chřipky. A navíc dlouhodobé působení triclosanu může u dětí narušovat imunitu.
Po čtyřiceti letech výzkumů nemají americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a řada nezávislých studií žádné důkazy o tom, že by antibakteriální mýdlo (jeho účinná látka triclosan) mělo na zdraví lepší účinky než obyčejné mýdlo a teplá voda.
Antibakteriální mýdla obsahují účinnou látku triclosan, která velmi účinně hubí bakterie. Ale většinu chorob včetně chřipky působí viry, proti nimž triclosan neúčinkuje.
Nejúčinnější metodou prevence bakteriální nákazy je pak pravidelné mytí rukou obyčejným mýdlem a teplou vodou, dále dodržování hygieny v kuchyni, mytí nádobí a oplachování potravin před konzumací.
Navíc existují důkazy z posledních čtyř let – publikované v odborných časopisech Allergy and Clinical Immunology či Environmental Health Perspectives – že děti vystavené dlouhodobému působení triclosanu mají horší imunitu a více trpí alergiemi (zvláště alergií na arašídy a sennou rýmou).
To podle odborníků souvisí s tím, že triclosan hubí veškeré bakterie, takže dětský organismus se s nimi nedostane do kontaktu. Imunita ale potřebuje jistou formu „nákazy“, aby mohla dobře fungovat. Zvláště v době, kdy se vyvíjí – u dětí.
Sledujte nás na sociálních sítích: