Asi ještě dlouho budeme čítat senzační titulky o tom, že vědci už znají recept na dlouhověkost a konečně dokázali odhalit, co skutečně pomůže dožít se vysokého věku. S podobným prohlášením teď přišel tým z tří prestižních světových univerzit. Podle jejich zjištění je sice zdravý životní styl klíčový pro udržení dobré kondice do vysokého věku a také pro dlouhověkost, větší moc však než tělesná pohoda má pohoda psychická a pocit, že život má smysl.
„Klíč k dlouhověkosti může ležet spíš v mysli než v těle,“ tvrdí autoři z Princetonské univerzity, Newyorské státní univerzity ve Stony Brook a University College London.
Podle jejich výzkumu lidé s nejsilnějším pocitem, že jejich život má smysl, žijí v průměru o dva roky déle než ti, kteří vnímají svůj život jako méně smysluplný.
Během osmi a půl let sledovali více než devět tisíc osob. Za tu dobu ve skupině osob s nejsilnějším pocitem, že život má smysl, zemřelo devět procent osob, zatímco ve skupině s vnímám života jako času bez valného smyslu zemřelo devětadvacet procent.
Jakmile do analýzy byly zahrnuty škodlivé zlozvyky jako kouření či chronické choroby, skupině s nejpozitivnějším vnímáním života a jeho smyslu se zvýšila šance na dlouhověkost o třicet procent.
„Lepší psychická pohoda zřejmě zlepšuje celkové fyzické zdraví. Existuje celá řada biologických mechanismů, které mohou souviset s dobrou duševní pohodou a zlepšeným zdravím, třeba tím, že lidé jsoucí psychicky v pohodě mají snížený krevní tlak a lepší hormonální hladinu,“ uvedl ke studii profesor Andrew Steptoe z University College London.
Sledujte nás na sociálních sítích: