Jo-jo efekt: Dostaví se po dietě pozvolné jako po té drastické?

Většina lékařů a dietologů své klienty varuje před drastickými dietami, při nichž se prudce omezí příjem kalorií a tělo rychle zhubne podstatnou část své hmotnosti. Hrozí prý podvýživa, závratě a další zdravotní komplikace. Jenže z hlediska krátkodobého hubnutí je drastická dieta nejúčinnější. A podle nové australské studie publikované v lékařském časopise Lancet navíc po té pozvolné dietě není člověk zbaven rizika jo-jo efektu.

Jinými slovy, podle australských vědců lidé po dietě pozvolné přiberou shozená kila stejně rychle jako po dietě drastické. Ve své studii vědci z Austrálie sledovali dvě skupiny osob. Jedna hubnula drastickým snížením energetického příjmu z 2,5 tisíce kilokalorií na 450 až 800 kilokalorií denně. Druhá skupina hubnula postupným snižováním energetického příjmu snížením o pět set kilokalorií denně.

Vědce ani tak nepřekvapilo to, že rychleji a více (patnáct procent tělesné váhy) zhubnuli ti, kdo drželi drastickou dietu. Zajímavé bylo něco jiného. Většina jedinců z obou skupin měla dva roky po dietě většinu nadváhy zpět. To vědci také čekali, takže opět žádné překvapení. Ale analýzou změn jejich fyzické hmotnosti se zjistilo, že jo-jo efekt se dostavil stejně rychle u obou skupin. A to už překvapením bylo. Dosud se totiž soudilo, že jo-jo efektem jsou postiženi lidé držící dietu drastickou.

Co z toho vyplývá? To, co vědí odborníci i laici řadu let. Ideálním stavem je udržovat si stále normální váhu. Nikdy nepřibrat a nikdy nemuset držet dietu. Hlídat si kalorie, jíst jen v případě, že má člověk hlad, nikoli jako prostředek k uklidnění či tišení emocí. A také se pravidelně pohybovat.

„Představa, že pomalé hubnutí je lepší, je jen babská povídačka,“ tvrdil profesor Nick Finer, endokrinolog a obezitolog z University College London, v rozhovoru pro Daily Mail.

Podle některých odborníků drastická dieta může prospět hubnutí alespoň zpočátku. Člověka totiž motivuje, neboť když rychle shodí velkou část nadváhy, je pro něj snazší držet se zdravého životního stylu a normální váhy dosáhnout změnami v chování. Také občasné hladovky – jistá forma drastické diety – pomáhají imunitě i jako prevence diabetu typu 2. Musejí však být dodržovány rozumně, neboť při hladovce i drastické dietě připravujeme tělo o přísun důležitých živin, takže je podvyživené. A vedle toho navíc při hladovce a drastické dietě dochází často k odbourávání bílkovin – svaloviny v těle.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na oběd

Mexické carnitas

2h a 30min
(1 hlasů)

Vegetariánský wrap s cizrnou

20min
(1 hlasů)
Více tipů

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:16
199 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:03
19 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat