Už po staletí víme, že co v medicíně platí pro muže, nemusí platit pro ženy, a naopak. Moderní výzkumy to potvrzují a jedním z nich je studie zabývající se vlivem kvality spánku na zdraví mužů a žen. U obou pohlaví je jasné, že kvalitní a dostatečně dlouhý spánek přispívá k jejich zdraví a dlouhému životu. Ženám však samotný spánek nestačí, aby byly zdravé a žily dlouho, musejí se i zdravě stravovat.
Vědci z Melbourne k tomu dodávají: „Ženy na druhou stranu mohou žít dlouhé životy, i když nemají kvalitní spánek, pokud mají pestrou stravu, která obsahuje dostatek vitaminu B6 a spousty zeleniny.“
Ženy trpí nespavostí v období po porodu, kdy se starají o kojence. Příroda je tak zřejmě vybavila výhodou, nemusejí spát řádně, přesto mohou žít zdravě a dlouho. Musejí se však zdravě stravovat.
Vitamin B6 se účastní metabolismu aminokyselin a sacharidů a vyskytuje se hojně v játrech, vepřovém mase, makrelách, vejcích, droždí, avokádu, banánech, bramborách, kapustě, mrkvi, špenátu, zelí, dalších druzích zeleniny, ořechách a celozrnných obilovinách.
„Nedostatek spánku souvisí se zvýšenou nemocností a úmrtností včetně obezity, diabetu a chorob oběhové soustavy. My jsme zjistili, že u obou pohlaví nedostatek spánku silně souvisí se špatnou stravou a také špatným zdravotním stavem,“ prohlásil profesor Mark Wahlqvist z Monash University v Melbourne podle listu Daily Mail.
Z jeho studie vyplývá, že zatímco pro muže je zásadní dostatek spánku, pro ženy zase vyvážená strava. Jinými slovy, muži více trpí nekvalitním spánkem, ženy naopak nekvalitní nevyváženou stravou. Nedostatek spánku a spánková deprivace u obou pohlaví souvisejí se špatným stylem stravování. Tito lidé holdují především nezdravým tučným a sladkým pokrmům a vyhýbají se zelenině a pestré skladbě potravy.
Sledujte nás na sociálních sítích: