Vynechávání snídaně škodí zdraví. A pěknou paseku v metabolismu nadělá především tehdy, když se člověk vyhýbá rannímu jídlu od puberty. Prokázali to vědci ze Švédska, kteří opírají své závěry o výzkum trvající tři desítky let. „Vynechávání snídaně ve věku teenagera může doživotně poškodit zdraví o tři desítky let později,“ uvádějí v závěru autoři.
Skupinu mladých osob začali švédští vědci z Univerzity v Umeå sledovat v roce 1981. Všímali si jejich zdravotního stavu i toho, jak se stravují. Pak je vyšetřili v roce 2008, po sedmadvaceti letech. A zjistili, že teenageři, kteří vynechávali snídani, měli o osmašedesát procent častěji metabolický syndrom.
Metabolický syndrom je lékařský pojem označující kombinaci zdravotních potíží – diabetes, vysoký krevní tlak a obezita. Osoby mající metabolický syndrom častěji onemocní chorobami srdce a cév, často jsou postihováni infarkty a mrtvicemi.
V analýze výsledků byly zohledněny také další významné faktory jako socioekonomické postavení a životní styl. Přesto mělo nejsilnější vliv na rozvoj metabolického syndromu vynechávání snídaně v mládí.
Také vědci z Tel Avivu potvrdili, že pokud člověk vydatně snídá a přijme později během dne méně kalorií, vyhne se obezitě a diabetu v pozdějším věku.
Sledujte nás na sociálních sítích: