Transcendentální meditace skutečně mění mozek a jeho jednotlivá propojení. Tvrdí to neurologové z Wisconsinu s tím, že tyto změny jsou pozitivní a meditující lidé jsou pak milejší a laskavější vůči svému okolí. Stačí přitom pouhých sedm hodin meditace – v jednotlivých kratších dávkách – a změny jsou patrné při snímání mozku magnetickou rezonancí i v chování člověka.
Vědci z Waismanova centra při University of Wisconsin-Madison experimentálně testovali účinky soucitné meditace – buddhistické techniky zvyšující altruistické cítění člověka a touhu pomáhat druhým, zvláště trpícím.
„Naší základní otázkou bylo, zda je možné soucit s druhými trénovat a naučit dospělé? A naše důkazy odpovídají, že ano,“ tvrdí autorka studie Helen Weng.
Její tým provedl experiment. Jedna skupina testovaných osob podstupovala pravidelné soucitné meditace a druhá byla vyučována pouze k novým myšlenkám.
„Zjistili jsme, že lidé trénovaní soucitnou meditací pak v pokusech mnohem ochotněji utráceli peníze altruisticky, tak, aby pomohli druhým, kteří byli znevýhodněni. Osoby, které byly pouze vyučovány k novým myšlenkám, takové chování nevykazovaly,“ tvrdí doktorka Weng.
Navíc změny u skupiny provozující meditaci byly patrné i na snímcích funkční magnetické rezonance. Ke změnám v aktivitě a přepojení neuronů u meditujících došlo v oblasti dolní temenní kůry mozkové – části, která řídí empatii (vcítění se do druhých). U meditujících byla také vyšší aktivita v předčelním bočně-temenním laloku mozkové kůry a jeho komunikace s nukleus accumbens (jádrem ležícím proti přepážce) byla intenzivnější. Zde se přitom regulují emoce a produkují pozitivní emoce.
Studii otiskl odborný časopis Psychological Science.
Sledujte nás na sociálních sítích: