Američtí psychiatři tvrdí, že při boji s depresí, úzkostmi, bolestmi a stresem není potřeba spoléhat jen na léčiva, která mají navíc značné vedlejší účinky. Mnohem zdravější a stejně účinná je transcendentální meditace známá z učení a filozofických směrů východní Asie. Půlhodina takové meditace denně funguje u mnoha lidí stejně dobře jako tablety.
Výzkumem vlivu transcendentální meditace se zabýval docent Madhav Goyal z Johns Hopkins University v Baltimore. „Mnoho lidí si myslí, že meditace znamená sedět a nic nedělat. To ale není pravda. Meditace je aktivní trénink mysli, při němž se snažíme zvýšit vědomí,“ tvrdí docent Goyal.
Miliony lidí po celém světě denně meditují aspoň půlhodinu, aby se zbavily stresu, přispěly k osobnímu růstu, zlepšily si náladu, zbavily se stresu a nepříjemné nálady či odbouraly různé úzkosti.
„V našem výzkumu se meditace projevila jako účinná úleva od úzkostí a symptomů deprese a to stejně efektivně, jak to jiné studie popisují při užívání antidepresiv,“ tvrdí docent Goyal.
Léky na deprese – antidepresiva – se staly v posledních dvaceti letech masovou záležitostí. Samozřejmě to musí těšit výrobce těchto léčiv. Ovšem všechny mají větší či menší vedlejší negativní účinky. A valná většina uživatelů antidepresiv by se mohla obejít bez léků pravidelnou meditací. To však vždy musí posoudit odborný lékař.
Studie docenta Goyala se zabývá sedmačtyřiceti klinickými výzkumy u více než tří a půl tisíce osob s depresemi, úzkostmi, stresovou poruchou, nespavostí, závislostí na lécích, diabetem, srdečními chorobami, rakovinou a chronickou bolestí.
„Kliničtí psychologové a psychiatři by měli otázku meditace se svými klienty probrat jako jednu z možností řešení psychologických potíží,“ tvrdí docent Goyal.
Sledujte nás na sociálních sítích: