Rodiče by neměli konejšit své dítě pokaždé, když se rozpláče. Zvláště večerní a noční pláč by měli mnohdy ignorovat. Tvrdí to nová studie, která se šest let zabývala výzkumem tzv. kontrolovaného pláče.
Jedná se o techniku, kdy rodiče nechávají své dítě vyplakat, dokud samo neusne. To ale platí pouze v případě, kdy pláčem dítě neupozorňuje na chorobu, hlad či jinou důležitou potřebu.
Výzkumem kontrolovaného pláče se zabývali pediatři z Murdochova výzkumného institutu dětí a z Královské dětské nemocnice v Melbourne. Podle nich není na závadu, když matky či otcové večer a v noci pláč svého potomka ignorují a nekonejší ho hned. Zlepší se tím spánek nejen jich samotných, ale údajně spí mnohem lépe i dítě samo. Navíc dalším benefitem kontrolovaného pláče je fakt, že rodič a dítě k sobě mají lepší vztah a pevnější pouto.
Problémy se spánkem a spánkovým režimem u kojenců se při kontrolovaném pláči sníží o třetinu, u rodičů pak výskyt depresivních stavů a nevyspání až o 40 procent.
„Doufejme, že tyto důkazy ujistí rodiče o bezpečnosti této techniky při řízení spánku u svých dětí. Naprosto chápeme, že slyšet dítě plakat je pro rodiče velmi složité, ale je dobré vědět, že když to vydrží, neublíží svému dítěti,“ tvrdí doktorka Anna Priceová z Melbourne.
Techniku řízeného pláče u dítěte lze využít ale jen tehdy, když rodič pozná, že dítě pláčem neoznamuje vážný problém či nedostatek. Z šestileté studie vyplynulo, že u 85 procent rodin, v nichž se praktikuje technika kontrolovaného pláče, je vztah k dvouletému dítěti pevnější a pozitivnější. Zbývajících patnáct procent neuvedlo žádnou změnu, ale nikdy rodiče neuváděli zhoršení vztahu s dítětem.
Sledujte nás na sociálních sítích: