Šéf prozrazuje, jak přesvědčit každého šéfa.
Málokdy bývají pozice tak nevyrovnané – na jedné straně vedoucí, který si většinou věří a je komunikačně zdatný, na druhé straně nervózní podřízený, bojující se špatným svědomím, protože chce více peněz. Není divu, že mnozí prohrávají, ještě než vstoupí do kanceláře nadřízeného. Dosáhnout zvýšení platu přitom není zas až tak těžké – pokud člověk vystupuje sebevědomě a na rozhovor se důkladně připraví.
Uznávaný autor a zkušený šéf vás krok za krokem dovede k očekávanému cíli a naučí vás říkat přesně to, co nadřízení chtějí slyšet. Ukáže vám, jak překonat vnitřní zábrany a bez rozpaků mluvit o penězích, jak se postupně prosazovat a připravit si tak půdu pro zvýšení platu, jak zjistit svoji hodnotu na trhu či jak odrazit protiargumenty nadřízeného.
Čtivý text plný praktických rad a tipů je doplněn ukázkovými příklady nevhodných reakcí a formulací, které vzápětí střídají návody, jak v dané situaci obstát a co udělat. Na konci každé kapitoly najdete "osobní platový teploměr" – test, který prověří vaši připravenost na jednání o zvýšení platu. V závěru se inspirujte zvláštními tipy pro vyjednávání při přijímacím pohovoru.
Kniha je k dostání také v e-shopu nakladatelství Grada ZDE.
Cena: 239 Kč
Rozsah: 192 stran
Autor: Wehrle Martin
UKÁZKA Z KNIHY
Odvaha přináší vyšší plat: Tak jen do toho!
Zvýšení platu – aneb Jak přijít k penězům
Ten, kdo si netroufá požádat o zvýšení platu, se ohání milionem výmluv. Říká si „O 950 korun měsíčně víc, co to je?" To však dělá, abychom byli přesní, 11 400 korun za rok. A to je, abychom byli ještě přesnější, 114 000 korun za deset let. A za třicet let to je 342 000 korun.
A dejme tomu, že byste se nespokojili s jedním zvýšením, ale prosadili zvýšení o 950 korun každé dva roky. Potom už se bavíme, v přepočtu na deset let, o 342 korunách, přepočítáno na třicet let dokonce o 2 736 000 korunách. A když k tomu připočítáme úroky, dostanete se ještě podstatně výš.
To je dost peněž, které vám jen tak proklouznou mezi prsty, nebudete-li znovu a znovu žádat, aby vám přidali! A také dost peněz, které já jako nadřízený ušetřím. A přitom se bavíme o opravdu mírném zvýšení – o 950 korunách jednou za dva roky.
Ovšem není to jenom otázka honby za penězi, jde také o spravedlnost. Každý chce dostávat to, co si zaslouží. Řekněme, jak by vám bylo, kdybyste věděli, že kolega "násoska" dostává za stejnou práci o třetinu více než vy, ačkoliv ji odvádí hůř? Jak byste se cítili, kdybyste se od známých dozvěděli, že by vaše pracvní výkony v jiných firmách odměňovali podstatně lépe?
Taková překvapení vás mohou připravit o nejcennější kapitál, který můžete používat i při jednání o výši platu: o radost z práce.
Radost z práce vždycky představuje motor, který pohání vaše dobré výkony.
Horší zaměstnanci, kteří se chvástají, vydělávají často víc než výkonnější "tichošlápci". Já jako nadřízený samozřejmě nemám důvod na tomhle stavu z vlastní iniciativy cokoli měnit. Pokud od vás neuslyším opak, mohu vycházet z toho, že jste se svým platem spokojeni.
Ale kdo najde tu odvahu? Jenom třetina všech zaměstnanců si mě troufne požádat o zvýšení platu. Takoví odvážlivci mívají, pokud na to půjdou správně, dobré vyhlídky – já přece ušetřím na těch ostatních "skromných"!
TIP Bety: Vyhrajte jednu ze 3 knih Tajné triky, jak získat vyšší plat od nakladatelství Grada
Sledujte nás na sociálních sítích: