Oxytocinu se přezdívá hormon lásky či hormon blízkého připoutání. V mozku člověka aktivuje centra, která podněcují k pocitu sounáležitosti s druhými, vyvolávají pocity lásky a připoutání, sblížení a přátelskosti. Ačkoli je nezbytný pro vytvoření vztahu a partnerství či pouta k dítěti, může člověka ovlivnit i negativně. Svede ho snadno ke lži, pokud je tato ve prospěch dvojice či skupiny, s níž dotyčný cítí sounáležitost.
Oxytocin se v těle vylučuje v různých fázích života a v různých společenských situacích. Startuje třeba porod a vyvolává kojení, u matky navozuje také pocit hlubokého připoutání k dítěti, významnou roli hraje při zamilovávání, orgasmu, vytváření hlubokého přátelství a věrnosti.
Jenže tým nizozemských a izraelských vědců zjistil, že lidé, jimž je oxytocin podáván ve spreji, také častěji lžou a méně toho litují. Pokud jsou tyto lži v zájmu skupiny, páru či rodiny, k níž cítí silné pouto a pozitivní emoce.
„V zájmu ochrany a podpory pohody těch, které milujeme, dokážeme my lidé pokřivit pravdu a chovat se neeticky. My tyto tendence spojujeme s oxytocinem, neurologicky působící bílkovinou, která podporuje blízké vztahy a spolupráci,“ tvrdí autoři výzkumu Shaul Shalvi z Univerzity Bena Guriona v izraelském Negevu a Carsten de Dreu z Amsterdamské univerzity.
V experimentálním výzkumu testovali účinky oxytocinu na mužích, kteří hráli týmové hry. Část mužů dostala oxytocin, část placebo, nikdo ale netušil, co ve spreji je. Obě skupiny hráčů podváděly, ale ta po podání oxytocinu výrazně více. Skupina užívající oxytocin také se lží otálela kratší dobu.
„Pokud ta lež a neupřímnost slouží zájmu skupiny, pak člověk vystavený účinkům oxytocinu lže častěji a také závažněji,“ tvrdí autoři.
Sledujte nás na sociálních sítích: