Stres nemusí být vždy zhoubný a nepůsobí na obě pohlaví stejně. Zatímco u žen stres může zvýšit emocionální inteligenci, u mužů naopak vede k nárůstu agresivity a protispolečenského chování.
Podle studie psychologů z Vídeňské univerzity nejsou muži jednající pod silným vlivem stresu schopni rozlišit mezi svými vlastními emocemi či úmysly a emocemi či úmysly druhých. Zatímco u žen je tomu naopak. Jejich emocionální inteligence ve stresu vzroste a jsou soucitnější a chápavější, dokážou se lépe vcítit do druhých, neboli jsou empatičtější.
„Mezi schopností identifikovat se s druhými a dívat se na věc jejich perspektivou, být empatický, a neschopností rozlišit mezi sebou a druhými, je tenká hranice. Stres zhoršuje tyto schopnosti u mužů s ohledem na motorickou, emocionální a kognitivní funkci, zatímco u žen naopak tyto schopnosti posiluje,“ tvrdí doktorka Giorgia Silani.
Podle vědců za to může hormon oxytocin, který se ve stresu vylučuje u žen, ale u mužů naopak k jeho sekreci nedochází. Oxytocin je přitom tzv. sociálním hormonem či hormonem lásky. Vylučuje se při mazlení, líbání, sexu, před porodem, při kojení, při dotecích, objímání a při přátelských aktivitách. V člověku působí především jako sbližovač.
Sledujte nás na sociálních sítích: