Staré pořekadlo praví, že v manželství může pít vždycky jenom jeden. Aby rodina nezkrachovala. Jenže opak je pravdou. Aby manželství vydrželo, musejí pít oba partneři zhruba stejnou měrou. Nebo vůbec. Pokud si však abstinent vezme milovníka lihových nápojů, pak má manželství minimální šanci na úspěch.
„Čím větší rozdíl v konzumaci alkoholu mezi partnery je, tím hůř,“ tvrdí psychologové z University of Buffalo s tím, že nejspokojeněji spolu žijí dva abstinenti, dva občasní konzumenti i dva alkoholici. Nikdy ne však abstinent a častý konzument alkoholu.
Vyplývá to z analýzy více než šesti set manželství v průběhu devíti let.
„Naše výsledky naznačují, že problémy v manželství způsobují rozdíly v konzumaci alkoholu, nikoli pití samotné,“ tvrdí doktor Kenneth Leonard z University of Buffalo.
Podle něj se obecně soudí, že v manželstvích, v nichž se pije, dochází častěji k hádkám a rozvodům. Jenže to platí pouze tehdy, když se partneři neshodnou na míře požívání lihových nápojů. Ale dva alkoholici můžou a většinou mají spokojenější manželství než dva partneři, z nichž jeden nepije vůbec a druhý si dopřeje alkohol občas.
„Nadměrná konzumace alkoholu vede často k rozvodu jen tehdy, když se týká pouze jednoho partnera,“ dodává doktor Leonard.
Alkoholici však – přestože spolu vydrží – patří k nejhorším rodičům a klima rodiny, které vytvářejí, rozhodně nepatří k ideálnímu prostředí pro výchovu dětí.
Sledujte nás na sociálních sítích: