Musíte si vždy na dlouhém mítinku, při poslechu náročné přednášky či při dlouhém telefonátu čmárat na papír klikyháky? Výborně. Podle amerických psychologů je to reakce mozku náležejícího silně intelektuální a tvořivé osobnosti. Ve chvíli, kdy mozek přijímá velmi mnoho informací, je pro něj tahle aktivita při pohybu rukou na papíře velmi důležitá. A čmáranice produkovali největší myslitelé a státníci moderní doby.
„Všichni američtí prezidenti od Washingtona po Nixona si čmárali na papír, klikyháky najdete v poznámkových blocích každého intelektuála a velké tvůrčí osobnosti,“ tvrdí doktorka Sunni Brown, jež se čmáranicemi zabývá ve svých vědeckých výzkumech.
Lidský mozek vnímá slova jako obrázky, při čmárání se tak slyšená slova a obrazová reprezentace spojují, mozek sjednocuje různé nervové dráhy, umožňuje čmárajícímu větší vhled, lepší seřazování informací a vyšší míru koncentrace.
„Čmárání klikyháků pomáhá mozku být zabraný do hovoru a také soustředěný, nenechá se tolik rozptylovat, je to náš vnitřní jazyk, který je potřeba ve škole či na mítinku aktivovat,“ tvrdí doktorka Brown v rozhovoru pro New York Post.
Ve svých odborných článcích a publikacích podporuje aktivní čmárání a rozvoj této techniky jako metodu zvýšení produktivity a kreativity lidí.
„Mou misí je revoluce ve způsobu myšlení lidí, chci je naučit, aby do svého vzdělávání začlenili vizuální učení formou čmárání, donutit je čmárat a vypilovat schopnosti u těch, kteří už klikyhákům na papíře holdují,“ tvrdí Sunni Brown.
Sledujte nás na sociálních sítích: