Každého zaměstnance asi někdy napadne, proč se nedokáže protlačit na firemním žebříčku a vydělávat víc než věčně uštěpačný kolega či kolegyně? Psychologové dokážou odpovědět. Je to zřejmě kvůli typu osobnosti. Některé jsou v zaměstnání úspěšnější a vydělávají více. V průměru si nejlépe vedou kritičtí extroverti.
Podle australských psychologů lze předpovědět úspěch v práci pomocí starého testu podle Myersové a Briggsové. Matka a dcera – obě psycholožky – vyvinuly tento test v období druhé světové války a dodnes jím firemní psychologové roztřiďují zaměstnance do šestnácti různých typů osobností – kombinací několika charakteristik. Z jednoduchého dotazníku vyplývá, zda je člověk spíš myslitel, nebo se krom rozumu řídí hlavně city, zda je otevřený, či uzavřený případně či je spíš přehnaně kritický, nebo naopak vnímavý a druhé přijímá.
Všech šestnáct typů lze rozdělit do čtyř hlavních kategorií, každá má čtyři členy. Těmito kategoriemi jsou idealisté (myslitelé), vůdci, dělníci (řemeslníci) a racionalisté. Ideální pro pozici šéfa je pak kombinace ENTJ (extrovertní, intuitivní, myslící a kritický), který vyniká charismatem, je soutěživý a má rychlý úsudek. Tato kategorie také vydělává podstatně více než třeba kategorie řemeslníků – to jsou pečliví vykonavatelé práce, kterou jim ale zadají jiní. V průměru nejmenší výdělky mají idealisté, které vystihuje zkratka INFP (introvertní, intuitivní, citoví a vnímaví).
Obecně si lépe vedou extroverti než introverti, z introvertů pak nejlépe jedinci INTJ (introvertní, intuitivní, myslící, kritičtí). Z testů vyplývá, že kritičtí jedinci řídící se rozumem si vedou mnohem lépe než citliví a druhé vnímající jedinci řídící se víc pocity než racionalitou.
Moderní psychologové však test často kritizují s tím, že ačkoli lze všechny jedince nacpat do šestnácti kategorií, tyto kategorie nijak nevystihují jedinečnost a složitost osobnosti každého z nás. A to se může vymstít. Podceňováním jedněch a přeceňováním druhých.
Sledujte nás na sociálních sítích: