Kolik lidí ve vašem okolí je zcela bez dluhů? Bez hypotéky, leasingu na auto, kreditní karty nebo bez kontokorentu na bankovním účtu? Asi bychom je spočítali na prstech jedné ruky.
Dnes úvěry a závazky podobného typu patří k běžnému životu. Doslouží-li pračka, často ještě týž den je možné pořídit novou. Není-li na účtě pro nákup potřebná hotovost, je logickým řešením půjčka a její postupné splácení. Následuje obdobné pořízení nové televize, vysavače, notebooku nebo mobilního telefonu. Není výjimkou, že i na dovolenou nebo nákup vánočních dárků si lidé berou úvěry. Výpadek pravidelného příjmu v nemoci, ztráta zaměstnání nebo nenadálá událost pak mohou způsobit, že se najednou na řádné splátky nedostává, dluhová past je čím dál hlubší a exekutor klepe na dveře …
1. příběh paní Jany
Paní Jana přišla na jaře do naší kanceláře zdrcená, se slzami v očích a s prosbou o pomoc. Před revolucí emigroval její syn do USA a zhruba před rokem se vrátil. Byla ráda, že má syna zpět doma, nabídla mu bydlení u sebe v bytě a také finanční výpomoc než si najde práci a vlastní bydlení. Když syn přišel s žádostí o půjčku na pronájem, zařízení v něm a na nové auto, nedokázala odmítnout. Synovi věnovala celoživotní úspory, a protože to nestačilo, vzala si postupně dvě půjčky, které jí syn zpočátku pomáhal splácet. Po krátké době syna propustili ze zaměstnání a maminka, která mu slepě chtěla vypomoci, načerpala další úvěry. Nakonec na vše zůstala sama. Syn se po pár týdnech bez rozloučení vrátil do USA a naše klientka Jana situaci nezvládla. Zhroutila se, upadla do depresí, nebyla schopná chodit do zaměstnání. Měla výčitky, že selhala jako matka, že synovi snad půjčila málo, neudělala vše, aby s ní zůstal. Také věřitelé se začali důsledně domáhat svých splátek, které u paní Jany výrazně převyšovaly její příjem a nemocenské dávky nestačily ani na část úhrad. Paní Jana naštěstí má anděla strážného, jak sama říká, a to svoji sestru. Ta jí nejdříve doporučila psychologa a následně oddlužení. Paní Jana splnila všechny podmínky pro zahájení tohoto řízení. Má pravidelný příjem, má více závazků po splatnosti, které není schopná dále hradit a nebyla v minulosti trestána. Insolvenční soud povolil paní Janě splátkový kalendář a po dobu pěti let bude hradit svým věřitelům pouze jednu osminu původního objemu měsíčních splátek. Finanční situaci jsme paní Janě pomohli vyřešit, díky psychologovi zvládla i druhý odchod syna. Paní Jana je znovu usměvavou dámou, která žije plnohodnotný život bez strachu z budoucnosti.
TIP Bety: Potřebujete poradit s dluhy? Bojíte se exekuce? Zeptejte se ZDARMA v naší on-line poradně s odborníky!
2. příběh paní Novákové
Paní Nováková pracovala jako vrchní sestra v krajské nemocnici, pan Novák u zahraniční společnosti jako řidič kamionu. Jejich příjmy byly nadstandardní, a proto si neváhali vzít hypotéku a postavit větší rodinný dům. Měli dvě dcery a předpokládali, že jednou možná budou žít s nimi, společně s jejich rodinami. Když bylo starší dceři 16 let, otěhotněla se spolužákem, rodičům však vše řekla ve chvíli, kdy nebylo možné těhotenství přerušit, proto donosila a porodila krásného a zdravého chlapečka. Novákovi neváhali a dceři s výchovou a péčí o syna pomohli. Paní Nováková dokonce opustila zaměstnání, zůstala s vnukem na mateřské dovolené, aby dcera mohla dokončit střední školu. Krátce na to přišel pan Novák o zaměstnání a nové nemohl najít několik měsíců. Obrovský pokles příjmů řešili Novákovi nejdříve půjčkami v rodině, bohužel následně již na splátky hypotéky a úhrady půjček v rodině čerpali úvěry z kreditních karet a u nebankovních společností. Během půl roku se dostali do dluhové spirály a nezbylo jim jiné řešení, než požádat o oddlužení. Soud schválil plnění splátkovým kalendářem na všechny nezajištěné závazky. Banka, která původně poskytla Novákovým hypotéku, nárokovala prodej domu a úhradu hypotéky z výtěžku prodeje. Naštěstí bratr paní Novákové převzal celou hypotéku na sebe a dále ji hradil v řádně sjednaných splátkách. Banka tak neměla důvod dům prodat a Novákovým a jejich vnukovi zůstala střecha na dhlavou. Někdy mají i smutné příběhy šťastné konce …
3. příběh pana Karla
Pan Karel po úmrtí své sestry zdědil nejen její dům, ale také dluhy, které byly řešeny exekutory. Během pár měsíců dokonce jeden z exekutorů nařídil prodej jeho „nového domu“. Jiní exekutoři se domáhali plnění a úhrad po panu Karlovi, v jehož silách nebylo, aby těmto závazkům dostál. Byla nařízena exekuce na jeho mzdu, zablokovány účty v bankách. A protože pan Karel aktivně vyhledal pomoc v naší kanceláři, podařilo se nám nejen zastavit nařízenou dražbu, ale vyřešit složitou situaci komplexně. Výhodou v tomto případě bylo, že hodnota zděděného domu byla vyšší než objem všech závazků. Navrhli jsme tedy soudu, aby oddlužení bylo řešeno prodejem majetku. V rámci insolvenčního řízení byla nemovitost zpeněžena a uhrazeny všechny dluhy i náklady exekutorů. Pan Karel nemusel tedy nic splácet. Exekuce nelze provádět, pokud je zahájeno insolvenční řízení. Tímto způsobem lze tedy prodej a postih majetku dlužníka efektivně zastavit. Současně se přestávají závazky navyšovat o úroky, penále a další sankce.
Jak řešit podobné situace:
Oddlužení je v současné době jediná možnost, jak vyřešit tíživou finanční situaci, kdy klient není schopen řádně a včas hradit svoje závazky finanční povahy. Tento způsob řešení je do praxe zaveden teprve od roku 2008 a neustále se vyvíjí.
Insolvenční zákon, který celý proces oddlužení řeší, definuje podmínky, kdy a za jakých okolností může dlužník insolvenční řízení zahájit a o oddlužení požádat. Ne každý je však schopen se v zákonech a vyhláškách natolik orientovat, aby návrh na zahájení insolvenčního řízení, který se spojuje s návrhem na povolení oddlužení, uměl zpracovat. Proto našim klientům pomáháme a do tohoto řízení je efektivně připravíme.
Oddlužení je založeno na principu kolektivního řízení, ve kterém by mělo být dosaženo maximálního uspokojení věřitelů. V případě plnění oddlužení splátkovým kalendářem, je dlužníkovi umožněno, aby během pěti let, což je maximální doba trvání, uhradil jednou nízkou splátkou všem věřitelům část jejich závazků. Dolní hranice plnění je 30 procent. Po pěti letech soud zkoumá, zda dlužník řádně a včas na svoje závazky plnil, a pokud tomu tak je, je dlužníkovu odpuštěn neuhrazený objem jeho závazků, tedy až 70 procent z celkového dluhu. Po oddlužení je tak klient zcela bez závazků.
Naše činnost nespočívá pouze v administrativním zpracování návrhu a jeho četných příloh, ale po celou dobu komunikujeme s věřiteli, exekutory, popřípadě soudy a dalšími subjekty, kde vyžadujeme potřebnou dokumentaci a podklady, které insolvenční soud vyžaduje. Samozřejmostí je poradenství a servis v průběhu řízení samotného. Všichni naši specialisté jsou školeni samotnými tvůrci insolvenčního zákona, jsou odborníky na exekuce a jiná občanskoprávní řízení. Orientují se v závazkových vztazích nebo např. ve srážkách z mezd. Nechybí ani aktivní spolupráce s advokátní kanceláří, soudními znalci z oboru oceňování nemovitostí a daňovými nebo účetními poradci.
Úvodní konzultace s klienty jsou zcela nezávazné a jsou zdarma. V kancelářích po celé ČR je možné kontaktovat našeho specialistu a zbavit se tak dluhů jednou provždy.
TIP Bety: Kdy je ta správná doba na žádost o oddlužení? Jak dlouho oddlužení trvá? Zeptejte se ZDARMA v naší on-line poradně s odborníky!
Sledujte nás na sociálních sítích: