Není pochyb o tom, že na vývoj každého člověka má silně pozitivní vliv pečující, citlivý a milující otec. Jenže ne každý takový je. Zda bude muž rodičem odpověděným a starostlivým, se pozná ale podle toho, jak reaguje na pláč svého potomka a jak se mu mění hladina testosteronu v krvi. Když klesá, je otcem výborným, když roste, většinou nestojí za mnoho.
Citliví a vnímaví otcové jsou pro vývoj psychiky každého člověka velmi přínosní. Dítě vychovávané takovým otcem má v dospělosti lepší sociální, emocionální i racionální inteligenci.
„Pro rodiče je pláč dítěte silným stimulem a může často vyvolat různé typy emocionálních reakcí, včetně empatie, naštvanosti či agresivity,“ tvrdí doktorka Patty Kuová z University of Michigan.
Ve svém experimentálním výzkumu měřila obsah testosteronu u mužů v jejich slinách. Odebírala je v různých životních situacích. Někdy také při pláči dítěte a po něm. A zjistila, že když muži klesne hladina testosteronu ve chvíli, kdy slyší svého potomka plakat, pak u něj dojde k posílení rodičovského chování. Jinými slovy, takový otec je starostlivý, pečující a empatický. Ale když se hladina testosteronu naopak zvýší, otec je většinou podrážděný, dítě odmítá a nemá k němu vazbu.
„Muži, u nichž více poklesla hladina testosteronu s plačícím dítětem, byli mnohem citlivějšími otci při zacházení s dítětem a péči o něj,“ tvrdí doktorka Kuová. Ta také zjistila, že u dcer byli muži citlivější než u synů.
„Netvrdíme tady, že univerzálně pokles testosteronu bude vždy souviset s dobrým rodičovstvím. Zřejmě i zvýšení hladiny testosteronu může být někdy výhodné, třeba při ochraně dítěte před ublížením v některých situacích. Ale nastiňujeme tady složité vztahy mezi vlivem hladiny pohlavních hormonů u muže a otcovstvím,“ dodává spoluautorka profesorka Brenda Vollingová z Michiganu.
Sledujte nás na sociálních sítích: