Páry ze severní části polokoule toužící po miminku mají nejlepší šanci počít potomka v období kolem Vánoc. Vyplývá to z analýzy dvaapadesáti milionů těhotenství z posledních dvanácti let. Nejvíce úspěšných početí připadá právě na měsíc prosinec. Vědci z Indiany také zjistili, že nejméně úspěšní jsou rodičové snažící se počít dítě v létě. Kvůli pesticidům.
Ženy, které navíc počnou v prosinci a lednu, dostávají během posledního trimestru hodně slunečního záření, které zvyšuje hladinu vitaminu D a usnadňuje porod a hlavně podporuje zdravý vývoj dítěte.
„Naopak pokud žena počne v červnu, pak v první a nejcitlivější fázi těhotenství na ni působí velké množství pesticidů, které se dostávají s prachem do atmosféry s postřiky a sklizní zemědělských plodin,“ tvrdí doktor Paul Winchester z Indiana University.
Jeho tým zjistil, že nejvíce dětí se rodí v září. Ty jsou počaty právě kolem Vánoc. A větší úspěchy slaví s početím také rodiče, kteří musejí spoléhat na umělé oplození.
„Porod v září dává evoluční smysl. Sklízíme úrodu, plodin a jídla je veliké množství. A než začnou chladné měsíce, dítě i matka zesílí,“ tvrdí doktor Winchester s tím, že studiem historických dat také prokázal zhoubný vliv pesticidů na početí.
„Ve třicátých letech minulého století začali v USA používat pesticidy. Od té doby nám mizí děti, které by byly počaty v červnu, kdy je pesticidů kvůli sklizním ve vzduchu nejvíce. Ženy v Evropě a USA by se měly vyhnout početí během toxického června. Tehdy jsou ženy plné toxických chemikálií, které způsobují řadu zdravotních problémů a vývojových vad,“ dodává Winchester.
Sledujte nás na sociálních sítích: