Již v 17. století vznikl převratný vynález – tlakový hrnec (neboli Papinův hrnec), který nesmírně usnadnil práci v kuchyni. Hrnec vaří, dusí, smaží, zavařuje a zastane spoustu další práce. Někteří mu nevěří, není však důvod mít jakékoli obavy. Moderní tlakové hrnce jsou dobrými pomocníky a při jejich správném používání vytvoříte ty nejlahodnější pokrmy.
Tlakové hrnce jsou silnostěnné nádoby s dvojitým dnem vyrobené z nerezové oceli. Po uzavření a zahřátí tlakového hrnce vznikne na plotně přetlak, který nádobu hermeticky uzavře. Během vaření tak lze dosáhnout 120 až 130 °C, proto jsou pokrmy o poznání rychleji hotové. Pokrmy dělané ve vlastní šťávě mají výrazné aroma a dokonalou chuť, kterou bujonovou kostkou rozhodně nenahradíte.
Jak dlouho vařit potraviny v tlakovém hrnci?
K nejoblíbenějším českým chodům patří omáčky. Guláš s hovězími kostkami, který se běžně vaří dvě hodiny, tlakový hrnec vykouzlí za 20 až 30 minut podle kvality masa.
Další pochoutkou je silný slepičí vývar, který také obvykle tráví několik hodin na plotně. Díky tomuto kuchyňskému pomocníkovi dobu stáhne na 20 až 25 minut.
TIP: Nevíte, jak dlouho se vaří konkrétní jídla? Podívejte se na přehlednou tabulku na Kulina.cz.
Zkrácením doby varu o 70 % ušetříte také spoustu peněz. Úspora energií sahá až k 50 %.
7 rad pro správné vaření v tlakovém hrnci
1. Než začnete vařit v tlakovém hrnci, vždy pro jistotu zkontrolujte čistotu a průchodnost ventilku.
2. Nezapomeňte nalít správné množství vody. Na klasické vaření postačí 1/4 l vody, maximálně však 2/3 celkového objemu hrnce, aby nedošlo k úniku tekutiny.
3. Po uzavření, přiveďte obsah co nejrychleji k varu, poté ztlumte ohřev. POZOR! U sladkých pokrmů a zeleniny (rajčata, brambory, mrkev, dýně)postupujte pozvolna již od začátku, aby nedošlo k připálení.
4. K potravinám, které mají tendenci pěnit, přidejte olej.
5. Nadbytek páry nechte spadnout přirozeně ztlumením ohřevu nebo otočte ventilkem. Známé zchlazení hrnce pod studenou tekoucí vodou není doporučeno. Může tak být poničena funkčnost nádoby.
6. Pokud s tlakovým hrncem začínáte, nastavte si kratší dobu vaření, abyste pokrm zbytečně nerozvařili. Je-li třeba, můžete ho dodatečně dovařit, ale již ne pod tlakem, abyste svůj výtvor nespálili.
Zajímá vás, kolik tlakový hrnec stojí? Koukněte se na nabídku tlakových hrnců.
Sledujte nás na sociálních sítích: