Schválně, jestli se poznáte – na oběd si doběhnete mezi kopou práce, slupnete ho během 10 minut a zase běžíte pracovat, aniž byste vlastně pořádně věděli, co jste to vlastně měli. Jenže takovéto hltání není vůbec nic zdravého…
Rychle, ale nezdravě
Co se vlastně děje, když jíme rychle? Jednoduše řečeno, nejenže pokrm pořádně nerozžvýkáme a zaděláváme si na potíže s trávením, ale ještě toho spořádáme mnohem více.Než totiž „doputuje“ zpráva o sytosti z našeho žaludku do mozku, nějakou chvíli to trvá (odborníci udávají okolo 15 až 20 minut). Budeme-li jíst rychle, zvládneme v tomto časovém intervalu spořádat mnohem větší množství potravin. Pokud zpomalíme, zjistíme, že jsme vlastně najedení již po mnohem menší porci.
Žvýkejte, žvýkejte, žvýkejte
Potrava by měla v ústech nějakou dobu setrvat, aby ji vaše zuby pořádně rozmělnily a enzymy obsažené ve slinách natrávily. Nejenže tím pomůžete svému trávení, ale pokud budete žvýkat opravdu poctivě (některé rady mluví dokonce o tom, že jedno sousto byste měli skousnout až třicetkrát), rozhodně nebudete mít možnost cokoli hltat.
Povídejte, odkládejte
Existují i další rady, jak zpomalit jídlo, například odkládat mezi sousty příbor nebo dělat mezi nimi několikaminutové přestávky. Ale zaručeně funguje, když si budete mezi sousty povídat se svými spolustolovníky. Zatímco nasloucháte, žvýkáte. A pak mluvíte vy, čímž si zajistíte malou přestávku mezi sousty a svému protějšku možnost se najíst.
Buďte vybíraví
Mimochodem, nejde jen o rychlost, s jakou pokrm sníte, ale i o to, co jíte. Věřte, že pokud zkonzumujete extrémně pomalu třeba takový hamburger s hranolkami, bude to mít na vaši váhu stejný efekt, jako když je zhltnete. Takže přemýšlejte i o obsahu talíře.
Sledujte nás na sociálních sítích: