Penězi si prý štěstí koupit nelze. Vyběhat si štěstí ale člověk může. Nikoli však běháním po úřadech, nýbrž pravidelným sportováním. Vědci z Oxfordské a Yaleovy univerzity prokázali, že jedinci, kteří pravidelně sportují a jsou fit, byť nepatří mezi bohatou sociální vrstvu, jsou šťastnější než ti, kteří mají solidně naditou peněženku, ale nejsou zrovna v nejlepší fyzické kondici.
Studii publikoval prestižní lékařský magazín Lancet. Autoři v ní zhodnocují zdravotní stav 1,2 milionu Američanů a vztahují data k tomu, jak jsou aktivně sportovní a jaké je jejich socioekonomické postavení.
Lze si štěstí koupit?
Psychické zdraví a pocity štěstí souvisejí silně s pohybovou aktivitou, ale jen slabě se socioekonomickým postavením. Jinými slovy, když člověk sportuje a jeho fyzická kondice je perfektní, je velmi pravděpodobně šťastný a psychicky zdravý.
Tento vztah ale platí jen velmi slabě se socioekonomickým postavením. Jinými slovy, peníze přinášejí štěstí až tehdy, když jich člověk má skutečně hodně.
Pozor na extrémy
Samozřejmě člověk může být bohatý a fyzicky fit. Což je zřejmě ideální nastavení, protože nedostatek financí představuje zdroj stresu, jemuž musí člověk čelit.
Ale i sportu platí, že se nic nemá přehánět. Jedinci, kteří se věnují sportu v extrémní míře – více než tři hodiny denně – jsou sice nejzdatnější, ale podle studie jsou na tom psychicky hůř, než jedinci ze všech ostatních skupin. Nadměrná fyzická zátěž totiž představuje stres pro celé tělo včetně psychiky.
Sledujte nás na sociálních sítích: