Dítě mluví až moc? Ano, může to poukazovat na jeho brilantní slovní zásobu, ale nadměrné mluvení je také běžným příznakem ADHD. A souvisí s ním i užívané léky.
ADHD. To je slovní zkratka přinášející obavy i spoustu otázek. Celým názvem Attention Deficit Hyperactivity Disorders se označuje neurologický syndrom, který se projevuje neklidným tělem i neklidnou myslí. Jde o jednu z nejčastějších dětských psychiatrických diagnóz, která sice nemá na intelekt primární vliv a ani jej nijak nesnižuje, přesto může celkový vývoj dítěte značně zkomplikovat (3). Věděli jste, že se ADHD projevuje i nadměrným mluvením?
Proud slov, který nemá konce
Každý rodič je šťastný a rozplývá se blahem, když jeho potomek vyřkne své první slovo. A pak další a další, načež mluví v celých větách. Konečně nastávají „zlaté časy“, protože dítě si samo řekne, zda ho něco bolí, jak moc a kde přesně. Stejně tak dá jasně najevo, co mu nelíbí a na co má zrovna chuť, čímž se veškerá komunikace pochopitelně hodně usnadní. Mluvení, tedy pokud ho je až příliš, však může mít o odvrácenou stranu mince. Ne, teď není řeč o tom, že si člověk po několika hodinách zpěvu, broukání, nekončících zvídavých otázek a samomluvy posteskne po tichu a klidu. Nadměrné mluvení je totiž běžným příznakem ADHD (1). Že jste o tom netušili? Nejste sami…
Co na srdci, to na jazyku
Děti s ADHD často mají problém s potlačováním a kontrolou svých emocí, stejně jako s „přílišným chováním“. Je to spousta hyperaktivity, pohybů, nesoustředěnosti i vrtění. Ovšem ta celková hyperaktivita se může týkat i nekončícího mluvení. Jedinci s ADHD tedy bez rozmyslu vyhrknou cokoli, co je momentálně napadne, aniž by přemýšleli o tom, zda je to vhodné či nikoli. Potíže mohou paradoxně přinést i léky na ADHD. Jedna studie (2) zjistila, že po jejich užití dochází u dětí k výraznému zvýšení verbálního výstupu. Chcete se ujistit, že vaše nadměrně mluvící dítě ADHD nemá? Bude to chtít návštěvu lékaře.
Zdroje: (1) www.academic.oup.com/acn/article/33/2/143/3926568?login=false, (2) www.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1460-6984.12056, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441838/
Sledujte nás na sociálních sítích: