Pokud se tělo potýká s chronickým zánětem, nic dobrého to samozřejmě nevěstí. Poznat se to ale dá. Indicií může být bolest svalů, hodně špatný spánek, vznětlivost i neklid.
Protože existuje tolik protizánětlivých bylinek, léků, doporučovaných stravovacích návyků i fyzických aktivit, je zánět často považován za něco velmi nežádoucího. Ve skutečnosti je však přirozenou reakcí těla na zranění nebo infekci, jejímž primárním cílem je podpora hojení. V ideálním světě tato regenerační aktivita po pár dnech odezní a je po problému. Co když se tak nestane? Pak se zánět opravdu stane nežádoucím, protože přechází v chronickou záležitost. Jak poznáte, že s ním máte co dočinění? Dejte si pozor na tyto příznaky.
Bolístky bez zjevné příčiny
Když bolí svaly nebo klouby, obvyklým vysvětlením je nadmíra sezení či naopak fyzicky náročnější sport a přecenění vlastních sil. Jenže pohybový aparát může bolet i jen tak, a to z nevysvětlitelného důvodu. A přesně tohle je varovný signál upozorňující na chronický zánět. Organismus při něm totiž nepřetržitě produkuje zánětlivé buňky, které napadají tkáně, čímž způsobují bolest, otoky, lokální horkost i zarudnutí (1). Co dalšího ukazuje na zmíněnou potíž?
Opravdu špatný spánek
Nejprve nemůžete usnout. Když už se konečně zadaří, co nevidět se zase probudíte, což se opakuje skoro celou noc. Říká vám to něco? Pokud ano, jste zřejmě v maléru. Jakékoli spánkové obtíže mohou poukazovat na přetrvávající zánět, který narušuje cirkadiánní rytmus a kvalitnímu odpočinku doslova odporuje (2).
Nezvládaná vznětlivost
Mezi další méně známé příznaky uvedené chronického zánětu patří i podrážděnost, vznětlivost, podivný neklid, hněv a úzkost (3). Je to proto, že zánět má přímý vliv na mozek a hlavně neurotransmitery spojené s náladou a emocemi. Jestli máte neustále špatnou náladu, rozhodně byste to neměli podceňovat. Nechcete se raději objednat k lékaři?
Zdroje: (1) www.my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21660-inflammation, (2) www.frontiersin.org/articles/10.3389/fneur.2020.01042/full, (3) www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2023.1130989/full
Sledujte nás na sociálních sítích: