Pokud máte štěstí, pískání nebo šumění v uších zmizí po několika dnech. Ale až 20 procent postižených s tím musí žít déle. Co je tinitus a jak se s ním naučit žít?
V uších vám píská, klepe, zvoní, řve nebo šumí. A nikdo kromě dotyčné osoby to nemůže slyšet. Tinitus probíhá v hlavě. Co to spouští, stále není jasné. U některých lidí zvuky zmizí samy o sobě během několika dní. Jiní s nimi musí žít po celá desetiletí.
Co je tinitus
Je to jakýkoli hluk v uchu, který není způsoben vnějšími zdroji. Nejčastějšími projevy je pískání, následované hlukem. Takový stav zažije během života každý druhý člověk. Ale 10 až 20 procent se s nimi musí vyrovnat po delší dobu (1).
Stres sám o sobě není příčinou
Co spouští tinitus, nelze v mnoha případech objasnit. Stres a spousta práce to ale nejsou. Chronický hluk, na druhé straně, může vést k poškození sluchu a následně k tinitu. Dokonce i velmi hlasitý třesk nebo infekce vnitřního ucha může být příčinou pro vznik tinitu (1).
Kognitivně behaviorální terapie pomáhá
Mnoho trpících nemá jinou možnost, než žít s tinnitem. Zvláště užitečná pro ně ale může být kognitivně behaviorální terapie. Pacienti se naučí rozpoznávat a měnit negativní myšlenky. A naučí se, jak se vyrovnat s problémy prostřednictvím svého chování. Například, pokud neustále posloucháte pískání, můžete se naučit soustředit se na jiné zvuky. Kognitivní terapie vám sice nemůže slíbit celkové vyléčené tinitu, ale pomocí tréninku, který vyvinuli vědci na švédské univerzitě, se můžete naučit s ním žít. Například odvrácením pozornosti na jinou věc – jídlo, vůni, chuť. Nezbavíte se ho tedy úplně, ale už nebude ovládat vaše životy (2).
Zdroj: názory autora, (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430809/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2686891/
Sledujte nás na sociálních sítích: