O významu spánku na zdraví člověka toho bylo v posledních letech napsáno mnoho. Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek v rozsahu sedmi až devíti hodin se jeví jako pilíř prevence řady onemocnění. Ale může také léčit. Podle imunologů z Tübingenu především proto, že během spánku se výrazně posiluje imunitní systém.
Konkrétně funkce T-lymfocytů, které specificky reagují na infekci a nádorové buňky. Při spánku se totiž zvyšuje účinnost bílkovin, které T-lymfocyt připojují k bakterii či nádorové buňce, které má zničit.
Již jediná noc
„Naše objevy dokazují, že spánek má potenciál zvýšit účinnost reakce T-lymfocytů. Tohle je zvlášť významné s ohledem na vysokou míru spánkových deprivací a poruch v populaci, kdy lidé kvůli podmínkám jako jsou deprese, chronický stres, stárnutí či práce na směny nemají dostatek spánku,“ tvrdí doktorka Luciana Besedovsky z univerzity v Tübingenu.
Její tým provedl experimentální srovnání reakcí imunitního systému u dvou skupin osob. Jedna spala osm hodin, druhá musela přečkat noc bez spánku. Zatímco u první skupiny došlo během noci k výraznému posílení antigenních bílkovin u T-lymfocytů, u druhé skupiny naopak tyto proteiny nereagovaly správně a T-lymfocyty měly problémy připojit se k cizorodým buňkám, které měly zničit. Efekt byl patrný po jediné probdělé noci.
Tisíciletá moudrost
Spánek byl jako forma léčby infekčních onemocnění odporučován po tisíce let. Studie z Tübingenu vysvětluje molekulární princip toho, jak spánek podporuje imunitu a boj s infekcí. A také vysvětluje, proč lidé s nedostatečným spánkem častěji onemocnění infekčními chorobami a také rakovinou.
„T-lymfocyty jsou podstatné při specifické reakci imunitního systému v boji s nádorovými buňkami, s bakteriální infekcí či infekcí prvoky, s nedostatkem kyslíku v tkáních, záněty vyvolanými stresem a podobně,“ tvrdí tým z Univerzity v Tübingenu.
Sledujte nás na sociálních sítích: