Na kvalitu spánku má vliv celá řada faktorů. Krom stresu a míry pohybu také strava. A pokud se člověk zrovna rozhodne drasticky hubnout, měl by se smířit s tím, že se mu bude hůř usínat. Radikální omezení příjmu energie a také vyloučení některých potravin totiž souvisí s narušením spánku.
Tvrdí to doktorka Sophie Medlin z Londýnské univerzity. Přitom platí, že nekvalitní spánek, nedostatečně dlouhý spánek a nepravidelnost v čase usínání a vstávání většinou souvisejí se zvýšením chuti na nezdravé potraviny, zvýšeným příjmem energie a obezitou.
Za vším hledej hormony
Ale platí také, že osoby, které se rozhodnou hubnout drastickou dietou, mají větší potíže s usínáním. Zvláště pokud se vyřadí z jídelníčku některé potraviny.
Spánek řídí hormon melatonin, který se tvoří v mozku také v závislosti na tom, jestli se do těla dostává dostatek aminokyseliny tryptofanu. To je stavební látka řady bílkovin, přičemž bohatým zdrojem tryptofanu jsou mléčné výrobky, které obsahují také hořčík a vitaminy skupiny B, jež společně řídí produkci melatoninu. Výborným zdrojem těchto látek jsou rovněž ořechy, ryby (hlavně sardinky konzumované i s kostmi), luštěniny a libové maso.
Mozek by neměl hladovět
„Pokud člověk nemůže usnout, výbornou svačinou před spaním je sklenice mléka a malý banán nebo hrstka ořechů,“ radí doktorka Medlin.
Drastické diety a vyloučení určitých potravin podle ní nejsou zdravé jak pro metabolismus, tak pro spánek. Hladový mozek má totiž problém s usínáním i kvalitním spánkem. A drastická dieta navíc zvyšuje nutkání se přejídat a metabolismus programuje k tzv. jojo efektu. Takže jakmile dieta skončí, tělo se ihned obalí tukem.
Sledujte nás na sociálních sítích: