Poslech uklidňující meditační hudby před usnutím prospívá oběhové soustavě. Podle Evropské kardiologické společnosti jógové melodie pomáhají odbourat stres a zpomalují činnost srdce, což se pozitivně projevuje na zdraví oběhové soustavy. I když má člověk raději pop či rock, tyto hudební styly nepůsobí na srdce a cévy stejně blahodárně.
Vyplývá to z experimentálního výzkumu, v němž byly zdravé, mladé osoby vystavovány před usnutím hudbě různých žánrů a stylů. Kardiologové pak sledovali změny v činnosti a kondici jejich srdce a cév.
„Variabilita srdečního rytmu byla během poslechu jógové hudby zvýšená, během poslechu popové hudby se snížila a během ticha zůstala neměnná,“ tvrdí autoři.
Na Goldbergově škále pak měřili u všech osob hladinu úzkosti a z výsledků je jasné, že jedině poslech jógové hudby vedl k výraznému snížení hladiny úzkosti.
„Používáme terapii hudbou u nás v nemocnici a v této studii jsme prokázali, že jógová hudba má blahodárný vliv na variabilitu srdečního tepu před usnutím,“ uvedl doktor Naresh Sen z Džajpuru na konferenci Evropské kardiologické společnosti v Mnichově.
Zklidnění činnosti srdce a odbourání úzkosti má zásadní vliv jak na kvalitu spánku, tak na zdraví oběhové soustavy. Z dlouhodobého hlediska může být výraznou prevencí řady onemocnění oběhové soustavy.
Hudba léčí
Není meditační hudba zrovna vaším šálkem kávy? Nevadí! Jakákoli hudba člověku totiž prospívá. Jak? Pokud nebude nadřízený nic namítat, vřele vám doporučujeme nosit si „empétrojku“ se sluchátky i do zaměstnání. Odborníci z Illinoiské univerzity se totiž na základě svého výzkumu domnívají, že hudba zvyšuje pracovní výkon a celkovou produktivitu o 15 %. Rovněž prý nesmírně prospívá soustředění, paměti a kreativitě. Tak už jen stačí vybrat správné album a nápady na nové projekty budete sypat z rukávu jedna báseň.
Přepadl vás takhle se začátkem školního roku podezřelý pesimismus? O důvod víc, proč si pustit „něco od podlahy“. Podle vědců poslech hudby zvyšuje hladinu neurotransmiteru dopaminu, který má pod palcem pocity štěstí, radosti a vzrušení. Tak nebuďte v tichu a nalaďte nějakou veselou skladbu, veškeré splíny vás rázem přejdou…
Zní to asi šíleně, ale vaši hudební vášeň ocení i srdce. Poznatky průzkumu publikované v odborném magazínu zaměřeném na kardiologii sdělují, že libozvučné rytmy pozitivně ovlivňují srdeční frekvenci i krevní tlak. Výzkumníkům není úplně jasné, jak přesně to funguje, ale ruku na ruce – co na tom sejde? Hlavní je, že rádio působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění!
Sledujte nás na sociálních sítích: