Motivační hudba nijak nezvyšuje výkonnost při sportu

Ačkoli se hudba stala nedílnou součástí sportování moderního člověka, její vliv je přeceňován. Hudba má pozitivní vliv na motivaci k pohybu a určitě navozuje lepší společenské klima, protože působí pozitivně na emoční stránku. Ale co se týče výkonnosti, je účinnost motivační hudby nadhodnocována. Výkonnost totiž nijak nemění. A také nezvyšuje sebevědomí cvičícího.

Němečtí vědci provedli několik experimentů, v nichž testovali účinky motivační hudby při sportu a fitness cvičení. Ačkoli tyto melodie zvyšují ochotu riskovat – zvláště u mužů – nijak nezvyšují výkonnost cvičících.

„Ačkoli role hudby v provokaci emocionální odpovědi a její využití v regulaci nálady bylo předmětem značného vědeckého zájmu, otázka toho, jak hudba ovlivňuje výkonnost, jsou prozkoumány málo… Nicméně my jsme zjistili, že motivační hudba nemá žádný účinek na celkový výkon, pozitivní ani negativní. Ale sebehodnotící myšlení jako sebevědomí, úzkosti ze sportu a podobně zůstávají také neovlivněny… Jediné, co se mění, je ochota riskovat,“ tvrdí doktor Paul Elvers z Institutu Maxe Plancka ve Frankfurtu nad Mohanem.

V práci hudba povolena

Jak se zdá, nemá hudba žádný vliv na náš výkon v posilovně (což ovšem není důvod se jí při sportu bránit), ovšem v práci byste si ji do slucháte pouštět měli. Alespoň to tvrdí nedávný výzkum.

Lidé, kteří sedají ke své práci se sluchátky na uších, aby se od okolí oddělili zvukovou bariérou a soustředili se na práci, jednají totiž instinktivně správně. Podle vědců z nizozemského Nijmegenu je práce v prostředí s oblíbenou hudbou efektivnější než práce v naprostém tichu. Nejhorší je samozřejmě v prostředí s rušivými zvuky.

Pozitivní oblíbená hudba zvyšuje u posluchačů tvůrčí vícesměrné myšlení vedoucí k nalezení několika řešení. Na konvergentní – sbíhavé – myšlení vedoucí k jedinému správnému řešení (řešení problému), však hudba vliv nemá.

Doktorka Simone Ritter z Radboud univerzity v Nijmegenu přitom tvrdí, že se vliv hudby liší podle žánru.

„Náš výzkum… demonstroval, že poslech veselé hudby, například klasické hudby vyvolávající pozitivní náladu a nadšení, souvisí se zvýšením divergentního myšlení, ale nikoli konvergentního,“ tvrdí doktorka.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:57
3 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:42
4 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:16
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat