Už s prvním kýchnutím svého protějšku se psychicky připravujete na to, že příštích pár dnů budete muset plnit funkci zdravotní sestry? Nepodceňujte jeho stav, protože i při běžné chřipce mu jde o doslova o život. A může za to testosteron!
Váš partner „lehl“ se závažným onemocněním nechvalně známým pod pojmem „mužská rýmička“? Odpusťte si štiplavé poznámky o návštěvě pohotovosti i výběru květin na smuteční ceremoniál. Spolkněte také všechny narážky týkající se sepisování poslední vůle. Ten chudák vážně trpí! A z velké části za to může právě jeho „silnější“ pohlaví…
Pomsta přírody? I tak by se to dalo nazvat
Kanadský lékař Kyle Sue, jehož poznatky byly publikovány v odborném magazínu British Medical Journal, zastává názor, že fyziologické rozdíly mezi muži a ženami netkví jenom v tom, že jedni jsou z Marsu a druzí z Venuše, mohou vést také k odlišným reakcím na nachlazení a viry. Ano, přesně tohle je důvod, proč dámy nad zvýšenou teplotou mávnou rukou, zatímco pánové potřebují ošetřovatelské služby – ideálně 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.
„Na základě svého vlastního průzkumu se domnívám, že muži mají slabší imunitní odpověď, pokud jde o běžné respirační infekce. To se projevuje horšími symptomy i delším trváním samotné léčby,“ přibližuje jmenovaný odborník s tím, že kromě „zhoršené“ verze nachlazení mají trpící pacienti na krku i zvýšené riziko hospitalizace, nebo ještě hůř – dokonce i úmrtí. Takže pozor, tady jde skutečně o život!
Testosteron jako dobrý sluha, ale zlý pán
Zmíněný odborník ke svému šokujícímu postoji došel na základě přezkoumání mnoha předešlých studií provedených na lidech i zvířatech. Ačkoli v některých závěrech se výzkumy lehce rozcházejí, všechny se naprosto shodují v jednom – mužský pohlavní hormon testosteron reakce obranyschopnosti značně omezuje, čímž se pánům pochopitelně zhoršuje i průběh choroby. Ženy to mají „hozené“ úplně jinak, proto běžným bacilům snadněji odolávají. Jejich hormony jim totiž imunitní systém naopak posilují, což jim poskytuje nemalé léčebné výhody.
„Je třeba, aby se uskutečnily ještě další studie, které s definitivní platností potvrdí všechny příčiny imunitního rozdílu mezi pohlavními. Možná v tom kromě hormonů hrají roli i jiné faktory, stále si nejsme tak docela jistí,“ přiznává Kyle Sue. No vida, které pohlaví že je teď to „silnější“? Tak o tom bychom si mohli vyprávět…
Sledujte nás na sociálních sítích: