Milovníci zdravého životního stylu si pomalu zvykli na novou superpotravinu známou jako quinoa. Jsou to semena merlíku chilského a mouka z nich připravená neobsahuje lepek. Jenže quinoa se pěstuje v Jižní Americe a její dovoz je neekologický. Navíc naše příroda nabízí jinou, stejně cennou plodinu, která se pěstuje i v našich klimatických podmínkách po staletí. Je jí pohanka.
Pohanka je dvouděložná rostlina z čeledi rdesnovitých, její květy přitom poskytují bohatou pastvu včelám a med z ní je velmi kvalitní. Do českých zemí se dostala pohanka před sedmi sty roky, kdy se pro svou nenáročnost pěstovala také v chudších oblastech. Je citlivá na jarní mrazíky, ale na půdu a hnojení má nároky minimální.
Je o úžasná alternativa rýže a merlíku (quinoa) a je dokonalou plodinou pro všechny, kdo nesmějí lepek. Z pohanky se vyrábí také mouka. Ale namočená a vařená se přidává do salátů a zpracovává na pomazánky a dezerty. V Anglii z ní vaří také pivo.
Pohanku si oblíbili také slavní televizní kuchaři Nigella Lawson či Jamie Oliver.
Nažky (semena) pohanky jsou bohatým zdrojem rutinu, který zlepšuje pružnost a zdraví cév. Jako flavonoid působí rutin antioxidačně a je tedy prevencí řady onemocnění. Pohanka je zdrojem draslíku, fosforu, vápníku, železa, manganu, zinku a selenu, vitaminů skupiny B, cholinu a tokoferolu (vitaminu E). Obsahuje také mnoho aminokyselin. Posiluje imunitu a zbavuje tělo toxinů.
Pohanka je ideální plodinou pro zimní období.
Sledujte nás na sociálních sítích: