Obchody se zdravou výživou nedají dopustit na quinou (merlík chilský) nebo chia semínka. Tyto super zdravé potraviny se však musejí dovážet přes půl planety a zatěžují životní prostředí. Přitom naše příroda nabízí stejně cenné alternativy. Švédští vědci tvrdí, že nic dováženého nemůže předčít po staletí známou superoptravinu ječmen, z níž se vyrábějí kroupy.
Tato obilovina výrazně zlepšuje zdraví, snižuje hladinu krevního cukru a tím riziko diabetu. Posiluje srdce a cévy a omezuje apetit, takže pomáhá snižovat množství konzumované energie. Vláknina z krup či celozrnného ječmene navíc výrazně prospívá střevní mikroflóře a snižuje počet zánětů v těle.
Ječmen a kroupy by lidé měli přidávat do každého pokrmu. Hrst jich patří do polévek či vařené a vychlazené obohatí salát. Výborné jsou také zapečené kroupy či krupeto – kroupové rizoto. Konzumace krup snižuje hladinu nezdravého cholesterolu v krvi, pomáhá odbourávat tuky a hubnout, snižuje hladinu glukózy v krvi, takže je prevencí diabetu a tloustnutí. Navíc látky v něm obsažné jsou protizánětlivé, takže působí blahodárně na všechny buňky a zvlášť na oběhovou soustavu. Ječmen je prostě superpotravina a díky němu je také zdravé pivo.
„Po konzumaci chleba s ječnými otrubami jsme u pokusných osob pozorovali zvýšení hormonů trávení, které zrychlují metabolismus a snižují apetit, navíc v krvi došlo k výšení protizánětlivých látek,“ tvrdí docentka Anne Nilssonová z Lundské univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: