Brusinky jsou po staletí známým lékem na záněty močových cest. Ale tohle bobulové ovoce v sobě skrývá také látky, které mohou pomáhat při léčbě rakoviny tlustého střeva. Působí totiž přímo na nádor a pomáhají ho zmenšovat, a dokonce ho můžou zcela vyléčit.
Vyplývá to z výzkumu na laboratorních zvířatech. Část z nich dostávala výtažek z celých bobulí brusnice brusinky, část jen polyfenoly z brusinek (se známou antikancerogenní účinností) a třetí část výtažek z brusinek bez polyfenolů. První skupina měla ve srovnání s ostatními po dvaceti týdnech asi poloviční počet nádorů tlustého střeva a ty, které ve střevech vznikly, byly menší.
Navíc výtažek z brusinek snižuje výskyt zánětlivých markerů v krvi. Je tedy zřejmé, že látky obsažené v tomto ovoci působí silně protizánětlivě.
Podle vědců však léčivý účinek mají plody celé, nikoli třeba jen džus, v němž chybí účinné sloučeniny ze slupky bobulí. A také u myší byly použity velmi vysoké koncentrace výtažků, které odpovídaly šálku brusinek každý den.
Ačkoli se u lidí zřejmě pouhými brusinkami nepodaří vyléčit nádor tlustého střeva, pravidelná konzumace tohoto ovoce by mohla být vhodnou prevencí nádorového onemocnění tračníku a u osob nemocných přispět k úspěšnosti léčby.
„Výtažek z brusinek by mohl také poskytovat ochranu před jinými typy rakovin, ale zdá se teď jako nejrozumnější užívat jej u rakovinu tlustého střeva. Látky obsažené v brusinkách se totiž dostanou přímo k nádoru tlustého střeva při trávení,“ tvrdí autorka studie profesorka Catherine Netová z University of Massachusetts v Dartmouth.
Sledujte nás na sociálních sítích: