Jarní alergie se blíží. Poradíme vám, jak s ní bojovat

Většina lidí se už těší na jaro, na kvetoucí stromy a šimravé sluneční paprsky. To se netýká alergiků, ti už nakupují zásoby kapesníčků a dělají nájezdy do lékáren. Poradíme vám, jak jarní alergie přežít a minimalizovat problémy, které způsobuje.

Alergie je přehnaná reakce těla na látky, se kterými se běžně setkáváme. Nejčastěji je vyvolána pylem z kvetoucích rostlin. Pro ty, kdo trpí tzv. polinózou neboli alergií na pyly, pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku. Alergici zkrátka poznají, že „jaro je ve vzduchu“.

Nejste v tom sami

Podle odborníků trpí u nás sezonními alergiemi na patnáct procent populace. Většinou se alergické reakce objeví v období od předškolního do asi dvacátého roku života, ale může vás postihnout v jakémkoli věku. Rizikových vlivů pro rozvoj alergií je hned několik – genetické dispozice, věk matky při narození dítěte, kouření, intimní kontakty s domácími zvířaty v městských bytech, dlouhodobý pobyt ve znečištěném životním prostředí a podobně.

Jak poznám alergii?

V případě, že se příznaky alergie, jako jsou vodnatá rýma, pálení a slzení očí objeví, je třeba co nejdříve vyhledat lékaře, který sadou testů zjistí, který konkrétní alergen reakci vyvolává, a navrhne plán prevence a léčby. Vyšetření není nikterak bolestivé ani traumatizující a rozhodně by nebylo dobré cokoliv oddalovat. Jak varují lékaři, neléčená alergie může vést asi ve třetině případů až k propuknutí astmatu, pokud se alergie rozšíří dále do horních a dolních cest dýchacích. Roste také nebezpečí, že se člověk s neléčenou alergií stane časem citlivým na stále více alergenů a reakce těla na alergeny budou vážnější.

Jak alergii léčit

Alergie je především způsob reakce těla, které se touto cestou brání nějakému konkrétnímu podnětu. Podaří-li se ho najít a odstranit, zmizí i alergie. Většina pacientů, postižených některým typem alergických reakcí, ale věnuje mnohem více energie a času shánění léků než pátrání po tom, proč se organismus rozhodl takto hystericky reagovat. Alergii lze léčit s pomocí metody zvané specifická imunoterapie, která pracuje na principu očkování. Alergolog aplikuje do organismu pacienta vyšší dávky alergenu, na který se prokázala reakce. Tělo pak začne samo postupně vytvářet potřebné protilátky.
Léčba alergie bývá podpořena podáváním léků, tzv. antihistaminik, ale pro případ nečekané alergické reakce by neměl v žádné domácí nebo cestovní lékárničce chybět některý z volně prodejných léků, které potlačují akutní alergické reakce, například tablety Zyrtec, Allergodil oční kapky či Fenistil tablety.

Pomůže i přírodní léčba

Podle nových vědeckých poznatků však mohou alergeny pronikat do těla nejen dýchacími cestami, ale i pokožkou. Proto je vhodné u silných alergiků natírat tělo speciálními antialergickými krémy a emulzemi. V lékárnách je k mání i řada dalších podpůrných preparátů – například výtažky ze žampionů či černého kmínu nebo žvýkačky proti alergiím. Účinné jsou i nosní spreje, třeba z mořské vody či Vincentky, které napomáhají tomu, aby se nos průběžně čistil. Zvlhčená sliznice dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny. V neposlední řadě máme k dispozici i homeopatika, která si mohou s alergiemi poradit na přírodní bázi. Tady je ale potřeba zajít k dobrému homeopatovi, aby nám napsal přípravky přímo na naše problémy.

Jaké zásady dodržovat, když jsem alergik

Nejdůležitější zásadou je včasná prevence, tedy snaha o co nejmenší kontakt s alergenem. Sledujte proto aktuální pylovou situaci. Informace naleznete v denním tisku a televizi nebo na internetu. Podle množství „svého“ alergenu ve vzduchu si můžete plánovat denní aktivity nebo začít s preventivním užíváním léků. Koncentrace pylových alergenů v ovzduší je také výrazně závislá na vývoji počasí – při oteplení se množství pylu vždy výrazně zvýší, v deštivých dnech naopak klesá. Zkuste si proto aktivity a pochůzky rozvrhnout i s ohledem na počasí a povětrnostní podmínky.

Pozor na domácí mazlíčky

Trpíte-li jen lehčí formou alergie, není třeba brát léky dlouhodobě. Přesto však s sebou noste po celou dobu pylové sezony (u nás tedy od jara do podzimu) léky, které vám pomohou v případě náhlé alergické reakce. Odborníci doporučují používat doma i v autě speciální pylové filtry tzv. HEPA filtry, vyvinuté v NASA a pro alergiky speciálně vhodné. Zadržují totiž veškeré i mikroskopické pylové částice, a tak se k vám žádný alergen nedostane. Dbejte také na to, aby si vaši domácí mazlíčci nedělali pelíšek ve vaší ložnici ani na rodinném gauči. Jejich chlupatá tělíčka jsou alergeny přímo nasáklá a pro pylový prach je to jako autobusová linka přímo do vašeho domu.

TIP: Důležité je sledovat aktuální pylové zpravodajství a pylové kalendáře. To vše najdete například na www.pylovasluzba.cz

Důležitá je čistota

Po příchodu z práce byste se měly převléknout do jiného oblečení. Pyl ulpívá i na látkách a zbytečně by vás dráždil i doma. Pomůže i sprcha, která vás zbaví pylových zrnek na pokožce a ve vlasech. Příčinou nebo přitěžujícím faktorem sezonní alergie mohou být také roztoči. Roztočům se daří zejména v matracích a ložním prádle. Jednou za čas vyperte peřiny a polštáře alespoň na 60 °C a matrace důkladně vyčistěte. Vhodné je také zároveň použít některý z přípravků proti roztočům.

Nepodceňujte životosprávu

Začněte každý den zdravou snídaní, do které zahrnete čerstvé ovoce nebo džus, bohaté na vitamin C. Posílíte tak imunitní systém, který bude schopný lépe bojovat proti projevům alergie. Dbejte na to, abyste si každou noc dopřáli potřebnou dávku spánku. Pokud jste unavení, symptomy alergie se mohou výrazně zhoršit.

Pečlivě plánujte dovolenou

Pokud máte ráda procházky, nejlepší doba je pro vás časné ráno nebo pozdní večer, kdy je množství pylu v ovzduší nejnižší. Vyhýbejte se loukám a okraji lesa, který slouží jako filtr, kde se zachytává největší množství pylů. Uvnitř lesa je naopak pylů méně, stejně jako u rybníků či řek s kamenitým či písčitým břehem. Víte-li, že v určité části roku jste kvůli projevům sezonní alergie doslova nepoužitelní, zkuste nevýhodu využít ve svůj prospěch. Naplánujte si na období, kdy pylová sezona vrcholí, dovolenou a odjeďte někam, kde je množství pylů v ovzduší nižší, tedy například k moři nebo do vysokých hor, kde je pylová sezona posunutá.






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Palačinky

30min
(2 hlasů)

Pečená vejce s pažitkou

25min
(20 hlasů)

Omeleta s jarní cibulkou

35min
(31 hlasů)

Krupicová kaše

20min
(1 hlasů)
Více tipů

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

200 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:03
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat