Rýma je nejčastěji způsobena bakteriemi, viry a vzduchem přenášenými alergeny. Zánět postihne měkké tkáně pokrývající vnitřek nosu a nosních dutin a ty pak začnou produkovat přemíru hlenu. Ten ucpává nos a působí obtíže při dýchání. Přinášíme několik tipů, které od alergické rýmy přirozeně uleví.
1. Zjistěte příčinu
Vypátrání příčiny vašich obtíží nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Může totiž jít o práci téměř detektivní. Zaveďte si deníček, do kterého si pečlivě zaznamenávejte, za jakých situací se rýma objevuje. Tímto způsobem zjistíte, jaké prostředí vás nejvíce a nejméně zatěžuje. Větší pozornost věnujte travinám a stromům, kolem kterých jste prošli. Nejčastějším spouštěčem alergie je totiž pyl. Zapište si i datum, nebo alespoň měsíc v roce. Zaměřte se i na místnosti. Alergická rýma se někdy více projevuje doma, jindy v práci nebo v jiném uzavřeném prostoru. Snadněji pak zjistíte, co konkrétně vám v místnosti vadí. Častými alergeny vnitřních prostor jsou prach, plíseň a roztoči.
2. Žijte zdravě
Zdravý imunitní systém se daleko snadněji vypořádá s alergickou rýmou. Pro jeho posílení jezte ovoce, zeleninu, ryby a vyhněte se tučným masům. Sladíte nápoje? Pak cukr nahraďte medem. Ten může pomoci vyrušit mnoho alergenů. Sebezdravější potravina ale může být zároveň právě pro vás zdrojem alergenů. Sledujte a zapisujte si proto i to, co jíte. Nezapomínejte ani na dostatek tekutin, nejlépe v podobě čisté vody. Voda pomůže vyplavit alergeny z těla a zabrání jejich hromadění a případné alergické reakci. Cvičte nejen fyzicky, ale i duševně. Spousta alergií je v dnešní době připisována na vrub stresu a nervozitě. Pro psychickou rovnováhu je důležitý také spánek.
Zažili jste v lásce zklamání, ale nechcete to ještě vzdát? Pomohu vám začít znovu! Kartářka Elena |
3. Vyhněte se problémovým místům a aktivitám
Rozhodnout se, co nedělat, může představovat těžké rozhodnutí. Některých činností a míst se zkrátka vzdát nechceme. Pak tedy záleží především na míře omezení, které vám alergická rýma v dané činnosti či na konkrétním místě přináší. Dalším zdrojem alergie mohou být i domácí mazlíčci. I když je to těžké, někdy je třeba se jich vzdát. Dalším rizikem je kouř. Vyhýbejte se proto pobytu v kuřáckých prostorách, u krbů, ohnišť a táborových ohňů. Dávejte si pozor i na čisticí prostředky, saponáty, prací prášky a parfémy. Při úklidu používejte gumové rukavice, aby s nimi vaše pokožka nepřišla do styku, výpary se snažte nevdechovat a při úklidu větrejte.
4. Snižte množství alergenů
Při alergii na prach nebo cokoliv jiného ve vzduchu snižte jeho množství. Několik rostlin (samozřejmě těch, na které nejste alergičtí) v bytě zachytí spoustu nečistot a prachových částic, možností jsou i čističe vzduchu s HEPA filtrem. Pouhé ionizátory jsou drahé a neudělají takovou službu jako právě čističky s filtrem.
Zdroj: www.bez-alergie.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: