Milujete spíš jemné tóny popu, R&B a chillout. Nebo volíte drsnější a říznější styl rocku a metalu? Odpovědí na tuto otázku o sobě člověk také vyzradí, zda je spíš empatický člověk schopný naslouchání a vcítění se do druhých, nebo systematicky myslící jedinec schopný analýzy a hledání souvislostí ve světě.
„Ačkoli hudební vkus lidí se s věkem mění, zjistili jsme, že jistou míru empatie člověka a jeho styl myšlení je možné z oblíbeného stylu hudby odhalit. Ve skutečnosti jejich kognitivní styl – zda je silný v empatii, nebo spíš v systematickém myšlení – může být lépe odhalen z oblíbené hudby než z typu osobnosti,“ tvrdí doktor David Greenberg z Cambridgeské univerzity.
Lidé otevření novým zážitkům mají rádi blues, jazz, klasiku a folk. Lidé extrovertní a vlídní vůči druhým dávají přednost popu, duchovní hudbě, soulu, funku, elektronickému a tanečnímu stylu.
Co lze ale z hudebního žánru nejspolehlivěji odhadnout, je míra empatie a systematického myšlení. Lidé silně empatičtí schopní naslouchat druhým a vcítit se do druhých mají rádi styly R&B, pop, soft rock, country, folk atp. Naopak velmi neradi poslouchají intenzivní hudbu jako punk a heavy metal. V hudbě dávají přednost emocím a požitek mají z libozvučnosti.
„Naopak lidé, kteří mají vysoké skóre v systemazitaci svého myšlení, dávají přednost intenzivní hudbě a nemají rádi jemné styly lidí empatických,“ dodává doktor Greenberg. Podle něj této skupině nejde v hudbě ani tak o libozvučnost, jako spíš o intenzitu a sílu zvuku, aby byla hudba rázná. Nevadí ani negativní emocionalita hudby a tvrdost.
Sledujte nás na sociálních sítích: