Či stovky? Ne? Ale zřejmě dožijete. Vyplývá to z rozsáhlého demografického výzkumu v USA. V jeho rámci se před pětadvaceti roky ptali padesátníků, zda si myslí, že se dožijí pětasedmdesáti. Většina těch, kteří si odpovídali, že nikoli, se toho věku dožila a žila déle. V odhadování délky života jsme jednoduše nepřesní a žijeme déle, než si myslíme.
Do studie amerického neziskového výzkumného institutu Brookings bylo zahrnuto šestadvacet tisíc Američanů ve věku kolem padesáti let. Ti měli před čtvrtstoletím odpovídat na otázku, zda si myslí, že se dožijí pětasedmdesáti a jakou tomu dávají šanci. Deset, padesát, sto procent či žádnou šanci.
Sedm procent dotázaných tvrdilo, že nemají šanci dožít se pětasedmdesáti, ale ve skutečnosti tohoto věku či dokonce vyššího dosáhla polovina z nich. A z těch, kteří si dávali šanci padesát na padesát, se věku pětasedmdesát let dožilo pětasedmdesát procent.
„Lidé, kteří si dávali větší šance, že se dožijí pětasedmdesáti, se tohoto věku dožili s větší pravděpodobností,“ píše Washington Post, který výzkum cituje.
Psychologové, sociologové i lékaři vědí už delší dobu, že chce-li člověk dosáhnout dlouhověkosti, musí si věřit, že skutečně dlouho žít bude. Šance na vyšší věk se tím zvyšuje.
Lidé jednoduše řečeno i tak žijí o dost déle, než s čím počítají.
Sledujte nás na sociálních sítích: