Profesor Colin Blakemore tvrdí, že lidé se budou běžně dožívat stovky. Ale věk ještě i po této hranici poroste. Podle jeho názoru však maximálně do 120, což je maximální možná délka daná biologickou životností lidských buněk. Sedmdesátiletý neurobiolog však nevylučuje, že už v příštích desetiletích budou sté narozeniny naprosto běžné.
Profesor Blakemore hovořil o dlouhověkosti a maximální životnosti lidského organismu na konferenci Legal and General. Tam také zaznělo, že ačkoli medicína může prodloužit lidský život, její možnosti jsou omezené. Daleko důležitější však než prodlužování věku donekonečna je zajištění kvalitního života a zdraví u starších osob. Na co prodlužovat život, který člověk bude prožívat v bolestech, nemocech a strádání.
Kalifornští vědci letos přišli s tím, že genetické úpravy by mohly zajistit délku života člověka až k pěti stům let. S tím ale profesor Blakemore nesouhlasí a tvrdí, že je sice možné prodloužit věk u primitivních organismů – vědci z kalifornského Institutu pro výzkum věku to prokázali na hlístici háďátku – ale u člověka tato metoda nevyjde. Tým kalifornských genetiků se přesto nevzdává a hodlá stejnou metodu aplikovanou na háďátko provést u myší. Pokud se jim podaří prodloužit život čtyřikrát až pětkrát u těchto organismů, věří, že to dokážou i u lidí.
S tím však vyvstává úplně jiná otázka. Kdo by chtěl žít tak dlouho, třeba i jen dvě stovky let? A je schopna lidská psychika na něco takového se vůbec adaptovat?
Sledujte nás na sociálních sítích: